Az ukrán és a grúz forradalom az európai felszabadulási hullám része, amely elhozza a szabadság és a demokrácia végső győzelmet az európai kontinensen - fogalmazott Juscsenko és Szaakasvili a "Kárpáti Nyilatkozat" című dokumentumban, amelyet szerdán tettek közzé a nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv). Az Egyesült Államokat az a vád érte - főként Moszkva részéről -, hogy a civil szervezeteken és alapítványokon keresztül pénzelte az ukrajnai és grúziai ellenzéket.
"Határozottan cáfoljuk, hogy ezek a demokratikus és békés forradalmak mesterségesek lettek volna vagy külső beavatkozás következtében történtek" - áll a két politikus által a Lviv megyei Tiszovec síparadicsomban szerdán aláírt nyilatkozatban. "Éppen ellenkezőleg, Ukrajnában és Grúziában a forradalmak politikai tanácsadók és külső beavatkozások ellenére mentek végbe" - mutatott rá a két politikus Viktor Janukovics volt kormányfő, elnökjelölt orosz tanácsadóira utalva. A nyilatkozat szerint Ukrajna és Grúzia, a két volt szovjetköztársaság egységes Európát kíván és jó kapcsolatokat akar szomszédaival.
Viktor Juscsenko a "narancsos forradalom", az elnökválasztás második, elcsalt fordulója utáni, Ukrajnában soha nem látott méretű népi megmozdulás után nyerte meg a december 26-i, megismételt második fordulót. Mihail Szaakasvilit a "rózsás forradalom" után választották meg Grúzia elnökének, amely alig több mint egy éve elűzte a hatalomból Eduard Sevardnadze elnököt.