A távozó államfő hétfőn rendeletet adott ki arról, hogy az ukrán csapatoknak még az idei év első felében el kell hagyniuk Irakot. Kucsma utasította Olekszandr Kuzmuk védelmi minisztert és Kosztyantin Hriscsenkót, a külügyi tárca vezetőjét, hogy az ukrán csapatok távozási részleteinek a megtervezéséhez haladéktalanul fogjanak hozzá. Korábban Kijev azt közölte, hogy az ukrán csapatokat az év végéig vonják ki az arab országból.
"Ebben a kérdésben az új elnöknek és a parlamentnek kell döntenie" - hangsúlyozta a helyettes szóvivő, aki hozzátette: Washingtonban arra számítanak, hogy az ukrán kontingenssel kapcsolatos bármilyen változásról a többnemzetiségű erőkkel való való szoros konzultációk keretében döntenek meg.
Arra a kérdésre, ismert-e a Bush-kormányzat előtt, hogy Viktor Juscsenko, az ukrajnai elnökválasztás győztese az ukrán katonák kivonása mellett foglalt állást, az amerikai diplomata közölte: "Igen, hallottuk ezt". Adam Ereli hozzátette: az Egyesült Államok nagyra értékeli az ukrán kontingens részvételét a többnemzetiségű erőkben.
A helyettes szóvivő hangsúlyozta: az Egyesült Államok mindaddig nem von le következtetést az ukrajnai elnökválasztás kimenetével kapcsolatban, amíg az eredmény nem lesz végleges. Mint mondta, Washingtonban nem csupán a Központi Választási Bizottság által megállapított hivatalos végeredményt várják, de azt követő esetleges bírósági döntéseket is. Mint mondta, az Egyesült Államok azt várja, hogy az ukrán legfelsőbb bíróság a panaszokról való döntés során gyorsan, igazságosan és átláthatóan járjon el.
Az ukrán Központi Választási Bizottság hétfő este állapította meg az ukrajnai elnökválasztás végeredményét, amely szerint a december 26-i, megismételt második fordulón Viktor Juscsenkót, az ellenzék jelöltjét választották meg Ukrajna elnökének a szavazatok 51,99 százalékával. Ellenfele, Viktor Janukovics volt kormányfő óvást nyújthat be a döntés ellen a legfelsőbb bíróságon.