A Külügyminisztérium 2004 decembere óta folytat előzetes vizsgálatot a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ által jelzett feltételezett magyar náci bűnös ügyében - közölte hétfői közleményében a tárca szóvivője. A központ vasárnapi közleményében jelentette be, hogy az ausztráliai Perthben él egy magyar származású katonatiszt, aki a feltételezések szerint 1944-ben részt vett egy zsidó meggyilkolásában Budapesten. A bizonyítékokra a központ Magyarországon tavaly nyáron elindított Utolsó esély művelet elnevezésű akciója keretében bukkantak rá. A kezdeményezés célja, hogy felkutassák és felelősségre vonják a még élő náci háborús bűnösöket.
"A háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó szervezet által megküldött adatok alapján a Külügyminisztérium olyan történészi szakvéleményeket kapott, amelyek indokolttá tehetik az igazságügyi eljárás megindítását. Ezért a Külügyminisztérium az ügyet illetékességből az ügyészi szervekhez, illetve az Igazságügyi Minisztériumhoz irányítja" - olvasható a Külügyminisztérium közleményében. A tárca információi szerint a Simon Wiesenthal Központ igazgatója, Efraim Zuroff február elején Budapestre látogat, hogy megbeszéléseket folytasson a feltételezett magyar náci ügyében.
Az [origo] megkereste az Igazságügyi Minisztériumot, ahol annyit közöltek: az ügy nem az ő hatáskörükbe tartozik.
Feletteseit elítélték
Az Ausztráliában élő férfi elleni bizonyítékokat a meggyilkolt fiatalember apja kezdte gyűjteni. Az apa ügyvéd volt, előbb egyedül próbált utánajárni, kik lehetnek a felelősek fia haláláért, majd az összegyűjtött iratokat átadta a katonapolitikai nyomozóknak - mondta az [origo]-nak Karsai László történész, aki az összegyűjtött bizonyítékokat elküldte a Simon Wiesenthal Központnak.
Karsai szerint népbírósági, népügyészségi vizsgálatok anyaga bizonyítja a gyanúsított férfi bűnösségét. Feletteseit el is ítélték a második világháború után, egyikük életfogytiglant kapott, a másikat kivégezték. A Perthben élő férfi azonban amerikai hadifogságba került, kiadására pedig már nem volt idő, mert előbb Németországba, majd onnan Ausztráliába emigrált.
A Perthben élő 86 éves férfi egy ausztrál tévécsatornának azt mondta, hogy ártatlan, és hajlandó hazatérni, hogy ezt bizonyítsa. A férfi azt állította, hogy nem ismerte azt a fiatalembert, akinek a meggyilkolásával gyanúsítják. Fia szerint pedig bizonyítható, hogy apja a vádban szereplő dátum előtt egy nappal már elhagyta több száz emberrel együtt Magyarországot.
Chris Ellison ausztrál igazságügy-miniszter hivatala közölte: folyik a szövetségi rendőrség vizsgálata a férfi elleni vádakról. Philip Ruddock ausztrál főügyész emlékeztetett arra, hogy kiadatási egyezmény van érvényben Ausztrália és Magyarország között, de az eljárás lefolyásának gyorsaságáról és annak jellegéről nem tudott részleteket elmondani.
Karsai szerint az biztos, hogy szemtanút már nem találnak, de ha a gyanúsított tényleg hazatér és bíróság vizsgálja ki az ügyet, akkor a korabeli bírósági és ügyészségi vizsgálatok anyagát is fel lehet használni, mert elég részletesek. Az anyag egy példányát a család elhelyezte a Holokauszt Emlékközpont dokumentációs tárában.
A bizonyítékok utóélete érdekesen alakult, hiszen a meggyilkolt fiú családja már 1987-ben megküldte az anyagot a Simon Wiesenthal Központnak, ahol azonban nem foglalkoztak az üggyel. Egészen tavalyig, amikor Karsai újra elküldte az anyagot. A központ ekkor küldte el a bizonyítékokat a Külügyminisztréiumnak.
MTI/[origo]