Várhatóan tíz nap múlva lesz meg a vasárnap tartott iraki választások hivatalos végeredménye. A tervek szerint a szavazatokat - amelyeket vasárnap kezdtek összeszámolni a szavazóközpontokban - idővel az Iraki Nemzetközi Választási Bizottság bagdadi központjába szállítják, ahol újraszámolják őket. Az országban összesen 5171 szavazóközpont kezdte meg a munkáját vasárnap, ez az összes (5232 db) 98,8 százaléka. A választók összesen több mint 30 ezer szavazóhelyiségben voksolhattak.
A részvételi arány a vasárnapi becslések szerint 60 százalék körüli volt - körülbelül 8 millió ember szavazott -, a CNN szerint még az erőszak által leginkább érintett szunniták lakta területeken is a vártnál többen voksoltak. Badgad egyes kerületeiben egyes hírek szerint 95 százalékos részvételt is regisztráltak, az al-Dzsazíra ugyanakkor azt írja, hogy a fővárosban nagyon alacsony volt a részvételi arány, főként a város legnépesebb kerületeiben. Ami biztos, hogy a legmagasabb arányban a síita térségekben járultak az urnákhoz a szavazók, a szunnita városokban egyes helyeken ki sem nyitottak a szavazóhelyiségek.
A felkelők a választások előtt erőszakos cselekményekkel fenyegették meg a voksolni szándékozó irakiakat. Támadásokból nem is volt hiány, csak délig kilenc öngyilkos merényletet követtek el, főleg a választási helyiségek előtt sorban álló emberek közelében. A belügyminisztérium szerint vasárnap legalább 36 ember vesztette életét és 96-an sebesültek meg a merényletekben.
A hatóságok ugyanakkor a terrortámadások elleni védekezés szempontjából jónak ítélték a szavazás napját. A CNN-nek nyilatkozó Farjud Ajar választási tisztviselő szerint a szigorú biztonsági intézkedéseknek köszönhetően "Bagdad utcáit nem borította vér úgy, ahogy azt a terroristák fenyegetéseikben megjósolták".
Ijád Allávi ideiglenes kormányfő a "terrorizmus feletti győzelemnek" nevezte a választást, és a világ vezető politikusai is elismerően nyilatkoztak az eseményről. George Bush amerikai elnök gratulált az iraki népnek a "hatalmas, történelmi teljesítményhez". "Az iraki nép maga tette ezt a választást messze hangzó sikerré" - mondta. "Megmutatták azt a fajta bátorságot, ami mindig is az önrendelkezés alapjainak számított." Tony Blair brit külügyminiszter "megindítónak" nevezte a választást, mivel az irakiak "a veszélyek ellenére is elmentek szavazni".
Az iraki háborút kezdeményező és támogató országok vezetőin kívül a harcokat ellenző államférfiak is elismerő szavakkal illették a voksolást. Jacques Chirac francia elnök "a nemzetközi közösség hatalmas sikerének" nevezte a szavazást, Gerhard Schröder német kancellár szóvivője szerint a magas részvételi arány megmutatta, hogy az irakiak saját kezükbe akarják venni sorsuk alakítását.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár közölte, "az irakiak, akik szavaztak bátrak, tudják, hogy hazájuk jövőjére voksoltak (...) bátorítanunk és támogatnunk kell őket, hogy maguk irányíthassák sorsukat".
A szavazást a síiták vallási vezére, Ali asz-Szisztáni nagyajatollah megköszönte az irakiaknak. Mint közölte, nagyon sajnálja, hogy maga nem vehetett részt rajta, mivel iráni születésű.