"A libanoni és szíriai bűnöző és terrorista politikára válaszul a libanoni ellenzék demokratikus és békés felkelést hirdet a függetlenségért" - hangoztatták az ellenzéki erők, amelyek első gyűlésüket tartották Rafík Haríri volt kormányfő meggyilkolása óta.
Az ellenzék szerint az átmeneti kormány létrehozása abszolút nemzeti szükségszerűség. Feladata a szíriai csapatok azonnali kivonása, amely a szabad és becsületes választások megtartásának előfeltétele - áll az ellenzéki nyilatkozatban, amelyet Valíd Dzsumblatt képviselő, drúz vezető, az ellenzék vezéralakja otthonában tettek közzé.
A 128 ellenzéki képviselő úgy döntött, hogy addig nem vesz részt a parlament ülésein, amíg nem tartanak rendkívüli ülést a gyilkosságsorozat megvitatására. Marván Hamadi volt miniszter, Dzsumblatt közeli munkatársa októberben hajszál híján áldozatul esett egy pokolgépes merényletnek ugyanabban a térségben, ahol Harírit megölték.
Szulejman Franzsié belügyminiszter visszautasította az ellenzék Rafík Haríri meggyilkolásával kapcsolatos vádjait. "Az általunk folytatott vizsgálat révén meg akarjuk tudni, ki követte el ezt a merényletet (...) de elutasítjuk, hogy bennünket tegyenek felelőssé ezért a gyilkosságért" - jelentette ki a belügyminiszter újságírók előtt.
Valíd Dzsumblatt kétségbe vonta a belügyminiszter szavait, emlékeztetve őt Omar Karami kormányfőnek a gyilkosság előtt Rafík Haríri ellen intézett kirohanásaira.
Fegyveresek pénteken a Tripoli közelében fekvő Miníjában felgyújtottak egy sátortábort, ahol szíriai vendégmunkások laknak. Ez volt a legutóbbi incidens Haríri meggyilkolása óta. Rendőrségi források szerint a fegyveresek három gépkocsin érkeztek a helyszínre, s felgyújtottak mintegy negyven sátrat, amelyben a munkások holmija volt. A munkások elmenekültek. A rendőrség szerint a támadás nem követelt áldozatokat.
Csütörtökön a fegyveresek Libanon keleti részében támadtak szíriai munkásokra, megverték és kifosztották őket. A támadók a helyszínen röpcédulákat osztogattak, amelyeken ultimátumban szólították fel a szíriaiakat, hogy vasárnapig hagyják el az országot. Szerdán Szidónban bántalmazták szíriai munkások több csoportját.
Hivatalos adatok nincsenek a Libanonban dolgozó szíriai munkások számáról, amelyet nemrégiben készített tanulmányok mintegy 300 ezerre becsülnek.