Autóba rejtett bomba sebesített meg legkevesebb kilenc embert szombaton Bejrút keresztények lakta negyedében. A detonációtól két méter mély kráter keletkezett, valamint több autó és épület is megrongálódott - írja a BBC.
A robbantást követően Emile Lahud libanoni elnök azonnali tárgyalások megkezdését kezdeményezte a Szíria-ellenes ellenzék és a Szíria-párti tábor között. Az elnök közleményben szólította fel az érintett feleket, hogy felelősséget vállalva védjék meg Libanon érdekeit azzal, hogy azonnal párbeszédet kezdenek egymással. Az államfő szerint a tárgyalásoknak még szombaton meg kellene kezdődniük.
Terje Roed-Larsen, aki Kofi Annan ENSZ-főtitkárt képviseli a libanoni-szíriai tárgyalásokon, egy amerikai rádióadónak pénteken elmondta: Rafík Haríri volt libanoni miniszterelnök februári meggyilkolása után más vezetőt is megölhetnek a közel-keleti országban, ha nem csillapodik a feszültség. A diplomata szerint Libanonban átmeneti kormányra lenne szükség, valamint folytatni kell a felkészülést a májusra tervezett választásokra, hogy a voksolás tisztességes legyen.
Libanonban azután bontakozott ki belpolitikai válság, hogy múlt hónapban egy robbantásos merényletben meghalt az ország szír megszállását ellenző Rafík Haríri, az ország volt kormányfője. Az ellenzék a szomszédos Szíriát sejti a gyilkosság mögött, Damaszkusz viszont cáfolja érintettségét. Szíriára ennek ellenére hatalmas nyomás nehezedik mind Libanon, mind a nemzetközi közösség részéről, hogy vonja ki katonáit a földközi-tengeri országból, amit a közelmúltban meg is kezdett.
Szíria komoly politikai és katonai befolyással rendelkezett Libanonban azóta, hogy 1976-ban, a libanoni polgárháború elején katonákat vezényelt a szomszédos országba.
[origo]/MTI