"Házilag" épített drogcsempész tengeralattjáróra bukkant - egy tipp alapján - a kolumbiai rendőrség. A vízi jármű a hatóság hétvégi bejelentése szerint akár 10 tonna kokain Csendes-óceáni szállítására is alkalmas lett volna, azaz egy-egy rakománya legalább 200 millió dollárt (38 milliárd forint) ért volna az amerikai piacon.
A búvárhajóra az ecuadori határ közelében, Tumaco kikötőjében bukkantak rá. "A csempészek mintegy fél éve kezdték meg építését, kis méretű alkatrészekből, hogy a munka ne keltsen feltűnést. Húsvétra akartak elkészülni vele, abban a reményben, hogy akkor a hatóságok ébersége csökken" - mondta el a rendőrség szóvivője.
A tengeralattjáró építői még időben kereket oldottak. Hasonló sikere legutóbb 2000-ben volt a kolumbiai rendőrségnek, akkor a nyílt tengeren sikerült elfognia egy csempész búvárhajót.
A kolumbiai drogcsempészek a legkülönbözőbb módszereket alkalmazzák, hogy az "árut" eljuttassák az amerikai és az európai piacra. Az "öszvéreknek" nevezett drogfutárok óvszerbe csomagolt kábítószert nyelnek le és saját szervezetükben szállítják, más esetekben kereskedelmi rakomány, például kutyaeledel-küldemény közé keverik a csempészek a drogot, és saját repülőgépekkel, hajókkal, tengeralattjárókkal is kísérleteznek.
A drogbevétel finanszírozza az ultrabalos marxista lázadók és a szélsőjobboldali milíciák által egymás ellen négy évtizede vívott polgárháborúban a szembenálló felek fegyver-utánpótlását. A polgárháború évente több ezer életet követel.