A szerb kormány kedden javasolta a parlamentnek, hogy utasítsa el a Vuk Draskovic külügyminiszter vezette kormányzó Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO) 13 képviselője által beterjesztett törvényjavaslatot, amely a hatvanéves pártállami múlt állambiztonsági dossziéinak megnyitásáról és a szakszolgálattal együttműködők leleplezéséről szól.
A kabinet szerint a törvényjavaslat nincs összhangban a hatályos előírásokkal, ellenkezik a titkosszolgálat konspirációs elveivel, s gondot jelent az is, hogy a javaslattevő válogatás nélkül minden dokumentumot megnyitna. A törvénytervezet híján van olyan szabályozásoknak, amelyek csökkentenék az archívumok megnyitásának valószínű politikai, biztonsági, jogi, etikai és más következményeit, és a kabinet szerint elfogadása jelenlegi formájában veszélyeztetné az állam biztonságát.
Bogoljub Pejcic, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának SPO-s tagja meglepve fogadta a kormány döntését, s rámutatott, hogy a párt által javasolt törvény nélkül, illetve a "besúgók" nevének nyilvánosságra hozatala nélkül nem lehet végrehajtani az átvilágítási törvényt, a titkosszolgálati dossziék pedig - szerinte - "amúgy sem jelentenek semmit".
A nyilatkozatokból ítélve a szerbiai kormánypárti és ellenzéki politikusok zöme egyetért azzal, hogy meg kell nyitni a titkosszolgálati dossziékat és nyilvánosságra kell hozni a titói állambiztonsági szervekkel együttműködők nevét, de ehhez a nyugat-európai mércéknek megfelelő szabályozást kell kidolgozni.
Nem tudni, hogy a kormány döntése milyen következményekkel lesz a szerbiai kormánykoalícióra nézve, de az SPO mostanság inkább önmagával van elfoglalva, és mély válságban tengődik. A hetek óta tartó belviszály a minap csúcsosodott ki abban, hogy a pártelnökség úgy döntött, a 13 SPO-s képviselő közül "várólistásokra" cserél le kilenc, a pártelnökkel folyton vitázó honatyát.