Kővel dobálják a japán autókat Sanghajban

Vágólapra másolva!
Japán éttermeket és autókat dobáltak, rongáltak meg a tüntetők azon a sokezres japánellenes felvonuláson, ami szombaton kezdődött Sanghajban. Tüntetés kezdődött más kínai nagyvárosokban is. Tokióban ismeretlenek gyalázkodó szöveget mázoltak a kínai nagykövet rezidenciájára, Oszakában fenyegető levél érkezett a kínai főkonzulátusra, a borítékba borotvapengét is tett a feladó.
Vágólapra másolva!

Többezer kínai tüntető indult szombaton Sanghajban Japán főkonzulátusához, hogy a pekingi hatóságok tiltása dacára kifejezze a szigetország elleni érzéseit. A Kína pénzügyi fővárosának tartott nagyvárosban zajló megmozdulás résztvevőinek egy csoportja a biztosításként kivezényelt rendőrök kordonján áttörve kövekkel dobált meg japán éttermeket.

A japánellenes jelszavakat kiabáló tiltakozók vonulás közben tojásokat dobáltak az útjukba kerülő japán gépkocsikra, s összetörték több étterem járdára kitett hirdetőtábláit. A rendőrök hangosbeszélőkön szólították fel nyugodt viselkedésre. Az egyik biztonsági őr újságíróknak elmondta, azt az utasítást kapták, hogy ne lépjenek fel velük szemben.

A japán kormány élesen tiltakozott a Kínában zajló újabb Japán-ellenes tüntetések miatt, és nehezményezte, hogy a kínai hatóságok semmit sem tesznek az erőszakos cselekmények megakadályozására. Tokióban eközben ismeretlenek gyalázkodó szöveget mázoltak a kínai nagykövet rezidenciájára, Oszakában fenyegető levél érkezett a kínai főkonzulátusra, a borítékba borotvapengét is tett a feladó.

Tüntetés kezdődött szombaton Hangcsou és Tiencsin nagyvárosokban is. Pekingben a biztonsági erők megakadályozták a tüntetést. Több nagyváros rendőrsége figyelmeztette a helyi lakosokat, hogy büntetéssel kell számolniuk, ha nem engedélyezett tüntetésen vesznek részt.

A mostani a harmadik hétvége Kínában, amikor japánellenes tüntetések zajlanak. A kínaiak érzelmeit egy Japánban nemrég megjelent tankönyv szította fel, amely tagadja, illetve jelentéktelennek igyekszik feltüntetni a Kína megszállása idején, a múlt század harmincas és negyvenes éveiben japánok által elkövetett kegyetlenségeket.

Egy helyi, neve elhallgatását kérő újságíró azt közölte, hogy kollégáival együtt utasították: ne számoljanak be a tüntetésről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!