A két fél nem osztozik a végső következtetésben, noha a bizonyítékok közös vizsgálata után a tényekben egyetértettek - fogalmazott Adam Ereli, a külügyi tárca szóvivője a közleményben. A közös vizsgálatban George Bush amerikai elnök és Silvio Berlusconi olasz kormányfő állapodott meg, hogy tisztázzák a kétoldalú kapcsolatait megterhelő incidens okait és körülményeit. A két fél megbízottjai Adam Ereli szerint jelenteni fogják kormányaiknak, hogy a vizsgálat során nem jutottak közös nevezőre. Egyúttal leszögezték, hogy az incidens ellenére a két ország egymás elkötelezett szövetségese marad.
Washingtonban a minap már kiszivárogtatták, hogy az amerikai fél mentesítette a felelősség alól az olasz titkosszolgálati ügynököt tévedésből lelövő amerikai katonákat, ami Olaszországban nagy felháborodást váltott ki.
Az ellenőrző pontnál őrködő amerikai katonák március 4-én nyitottak tüzet arra az autóra, amelyben a túszejtők fogságából kiszabadult Giuliana Sgrena olasz újságírónőt a bagdadi repülőtérre vitték. Az 51 éves Nicola Calipari az újságírónőt a testével fedezte, amikor a halálos lövések érték. Giuliana Sgrena megsebesült a golyózáporban.
Az amerikai fél arra a következtetésre jutott, hogy a katonákat nem terheli felelősség, mivel a szokásos szabályok szerint jártak el, és egyikük sem követett el mulasztást. Az olaszok nem tájékoztatták őket arról, hogy az újságírónőt a bagdadi repülőtérre viszik. Az útellenőrző pont felé nagy sebességgel közeledő gépjárműre azután nyitottak tüzet, hogy az a fényjelzések és a figyelmeztető lövések ellenére sem állt meg.
Az olasz változat szerint előre tájékoztatták az amerikaiakat a túsz hazaszállításáról, az autó lassan hajtott, a katonák pedig figyelmeztetés nélkül nyitottak tüzet a járműre.