Az amerikainak csaknem kétharmada, a kanadaiaknak pedig mintegy fele elsősorban a munkaerőpiaci lehetőségek csökkenését látja a növekvő kínai befolyásban, és úgy hiszi, hogy Kína "komoly fenyegetést" jelent az álláshoz jutási lehetőségek szempontjából - állapította meg az Ipsos-Reid közvélemény kutató intézet által a Nemzetközi Woodrow Wilson Központ kanadai intézete felkérésére áprilisban végzett, s most nyilvánosságra hozott felmérés. Az Egyesült Államokban megkérdezettek 54 százaléka, a kanadaiaknak alig kevesebb, mint a fele az országaikban eszközölt kínai beruházások volumenét is sokallja.
Bizonyos vonatkozásban azonban az Egyesült Államokban, illetve Kanadában eltérően fogják fel Kína gyors felemelkedését - jelentette ki a közvélmény kutató cég munkatársa. Az Egyesült Államokban élőket erősen nyugtalanítja Kína világhatalmi szerepének növekedése, míg a kanadaiakat ez kevésbé érdekli, viszont ők egyfajta lehetőséget látnak a hatalmas ázsiai ország szerepének felértékelődésében, és a Kínával folytatott kereskedelem bővítését az Egyesült Államok nyomasztó befolyása ellensúlyozásának tekintik.
Nem bíznak viszont a megkérdezettek a kínai demokratikus átalakulás felgyorsulásában, az amerikaiaknak 71, a kanadaiaknak pedig 61 százaléka mondta azt, hogy véleménye szerint Kína nemzetközi szerepének erőteljes megnövekedése nem hozza magával a demokratikus reformok felgyorsulását.
Mindemellett az amerikaiak 31 százaléka, a kanadaiaknak pedig 42 százaléka válaszolta azt, hogy osztják a nézetet, miszerint "Kína hamarosan uralni fogja a világot".