A Királyi Külügyi Intézet (RIIA) és az Economic and Social Research Council (ESRC) kutatói által összeállított nyolcoldalas jelentés szerint a 2005. július 7-i londoni merényletsorozat előtt a skóciai Lockerbie felett 1988 decemberében felrobbantott amerikai utasszállító repülőgép elpusztítása volt az egyetlen olyan jelentős, nem az északír válsághoz kötődő terrortámadás, amellyel a brit belső és külső elhárításnak és a rendőrségnek foglalkoznia kellett.
Ahogy azonban ennek kivizsgálása lezajlott és az amerikai, valamint a brit kormány 1991-ben megindította a bűnvádi eljárást két líbiai ügynök ellen, a brit terrorelhárítás figyelme csaknem teljesen ismét az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) pokolgépes hadjáratára és később, még a 90-es évek végén is az 1998-as nagypénteki rendezési megállapodást elvető, a terrorkampányt folytató militáns csoportokra összpontosult.
A jelentés szerint a brit hírszerzés és a rendőrség mindazonáltal már a 90-es évek közepén jól tudta, hogy a Közel-Keleten és máshol tomboló terror finanszírozói és tervezői egyre nagyobb számban Londont használják bázisként. A brit hatóságok azonban őket nem tekintették veszélyesnek a brit nemzetbiztonságra, ezért csoportjaik viszonylag könnyen tevékenykedhettek Nagy-Britanniában.
Nagy-Britannia különösen veszélyeztetett
Mivel a brit hatóságok nem tulajdonítottak elsődleges jelentőséget a nemzetközi terrorizmusnak, nem ismerték fel teljes egészében az al-Kaida terrorhálózat jelentette veszélyt sem. Az a tény, hogy a meglévő értesülésekből senki nem olvasott ki olyan jeleket, amelyek a 2001. szeptember 11-i merényletekre figyelmeztettek volna, az egész nyugati szövetség hírszerzési kudarca, nem csupán az amerikai titkosszolgálatoké - áll a hétfőn kiadott londoni jelentésben.
Az RIIA és az ESRC szakértői szerint a 60 országban jelenlévő al-Kaida, amely leginkább mozgalomként vagy "hálózatok és csatolt részek hálózataként" írható le, minden idők legveszélyesebb terroristamódszereivel fenyegeti az Egyesült Államokat és szövetségeseit, a nemzetközi rendszer egészét. A 70-es, 80-as évek terrorcsoportjaival ellentétben az al-Kaida ugyanis kifejezetten tömeggyilkosságokra törekszik, és a szeptember 11-i támadások, valamint a Kenyában, Baliban, Irakban, Szaúd-Arábiában, Marokkóban és Spanyolországban elkövetett merényletek mutatják, hogy változatlanul bárhol és bármikor kész pusztító csapásokra, amikor és ahol erre módja nyílik.
A jelentés szerint Nagy-Britannia különösen veszélyeztetett, mivel az Egyesült Államok legszorosabb szövetségese, fegyveresen fellépett Afganisztánban és Irakban. Az iraki helyzet különösképpen megnehezítette Nagy-Britannia és a terror elleni háborúban részes szélesebb koalíció helyzetét, mivel muníciót adott az al-Kaida propagandagépezetének, toborzó- és pénzfelhajtó tevékenységének, jelentősen megosztotta a koalíciót, ideális cél- és kiképzőterepet adott az al-Kaidához kapcsolódó terroristáknak, emellett elvonja azokat az erőforrásokat, amelyeket az új afgán kormány megsegítésére, illetve Oszama bin Laden al-Kaida-vezér törvény elé idézésére lehetett volna fordítani - írták a londoni elemzők.
John Reid brit védelmi miniszter hétfőn a BBC-nek a jelentésben foglaltakról azt mondta, hogy teljesen hibás az a feltételezés, hogy "ha megfutamodunk az iskola kötekedő réme elől, az nem fog utánunk jönni ... ezt minden gyerek tudja a játszótéren". Jack Straw külügyminiszter Brüsszelben, ugyancsak a BBC-nek kijelentette, hogy a terroristáknak az egész világ célpont lett, azok az országok is, amelyek az Egyesült Államok szövetségeseként támogatják az iraki beavatkozást, és azok is, amelyeknek semmi közük Irakhoz.