Vjacseszlav Ivanykovót azzal vádolta meg a moszkvai ügyészség, hogy 1992-ben cinkosával egy moszkvai kávézóban agyonlőtt két török állampolgárt, egyet pedig megsebesített. Az esküdtszék döntése után gyakorlatilag szabadon távozott, házi őrizetbe helyezték ugyan, de a bíróság már kedden kimondja a felmentő ítéletet.
A vágott szeméről "Japcsinak" (Japoncsik) elnevezett orosz keresztapa tíz évet ült szovjet börtönökben, mígnem 1991-ben egy bíró megvesztegetése révén szabadult, és 1993-ban bukkant fel a New York-i Brooklyn negyedben, ahol 1995-ös letartóztatásáig sarcolta az orosz közösséget.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) azzal gyanúsította, hogy Amerikából ellenőrzi az Oroszországba irányuló kábítószerforgalmat, és egységbe próbálja szervezni az orosz maffiák amerikai vadhajtásait. Végül egy brooklyni szövetségi bíróság 1997-ben bűnszövetkezetben elkövetett zsarolásért - a Summit International befektetési tanácsadócég orosz ajkú tulajdonosainak 3,5 milliós dolláros megzsarolásának kísérletéért - , valamint fiktív házasságért ítélte el. A 2004 júliusában szabadult maffiózót az Egyesült Államok azonnal kiadta Oroszországnak, ahol a moszkvai ügyészség még 2000-ben (távollétében) vádat emelt ellene gyilkosság miatt.
Marija Szemenyenko ügyész közölte, hogy az ügyészség megfellebbezi az esküdtszék döntését. Ivanykovo ügyvédjei viszont elégedetten állapították meg, hogy ilyen ítéletre számítottak, mivel a vád "bizonyítékai teljességgel alaptalanok" voltak.
Oroszországban az esküdtszék intézménye meglehetősen új jelenség, de eltérően az Egyesült Államoktól az ügyésznek joga van megfellebbezni az esküdtek döntését. Szakértők több gyenge pontot látnak az esküdtszéki bíráskodásban. Egyrészt gyengíti az esküdtszékbe vetett bizalmat, hogy a fellebbezések nyomán olykor más esküdtszék ellentétes véleményt mond ki, sőt az ügyészség néha addig folytatja a fellebbezést, amíg számára kedvező ítélet nem születik. A másik problémát az okozza, hogy a bűnözőktől rettegő esküdteket könnyen meg tudják vásárolni, így esély sincs a részrehajlástól mentes ítélkezésre.