Ali Babacan gazdasági kérdésekkel megbízott államminiszter - akit ez év júniusában neveztek ki Törökország EU-főtárgyalójának - az osztrák televíziónak adott csütörtöki nyilatkozatában hozzáfűzte, hogy talán tovább is tartanak majd ezek a tárgyalások. Babacan határozottan elutasította azt az osztrák elképzelést, hogy a teljes jogú tagságon kívül más együttműködési formát is ajánlhasson az unió a csatlakozási tárgyalásokon a hazájának. Kijelentette, hogy ilyesmi összeegyeztethetetlen lenne az unió szellemiségével, mert a tárgyalások csatlakozási tárgyalások, és azoknak mindig is a teljes jogú tagság a céljuk. Hozzáfűzte, Ankarának minden alapja megvan ahhoz, hogy arra számítson: október 3-án megkezdődnek ezek a tárgyalások. Úgy érvelt, hogy az unió értékközösséget jelent, amelynek az értékei közé tartozik az is, hogy az embernek be kell tartania az adott szavát, ha szavahihető akar maradni.
Hozzáfűzte, hogy a teljes jogú EU-tagság távlata nélkül nagyon nehéz lenne Törökországban reformokat kibontakoztatni. Kijelentette, hogy ilyen perspektíva nélkül csaknem kivihetetlenné válnának azok a reformok, amelyeket Törökországtól várnak, és ez - hasonló esetben - minden országban így lenne.
A már EU-tag Ciprus Törökország általi elismerésével kapcsolatban kijelentette, hogy országa azonnal kész erre, amint valósággá válik a szigetországgal kapcsolatban egy olyan békemegoldás, amelyet a világszervezet keretében tárgyalnak meg.
A ciprusi görögök tavaly népszavazáson utasították el Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak az egy szövetségi állam, két etnikai kanton alapon javasolt ciprusi megoldási tervét.