A 140 főt egyelőre nem toloncolják ki spanyol területről, hanem különböző menekültszállásokon helyezik el az Ibériai-félszigeten. Ugyanígy az európai országrészben helyeztek el száz másik bevándorlót, akiket szombaton szállítottak el Cetiből. A spanyol hatóságok kiutasítási végzését egyelőre nem lehet végrehajtani, mert Madridnak nincs ezt lehetővé tévő kétoldalú megállapodása az érintett afrikai országokkal.
Csütörtökön egy 73 bevándorlóból álló csoportot utasítottak ki Melillából a Spanyolország és Marokkó által 1992-ben aláírt toloncegyezmény értelmében, amelyet korábban szinte soha nem alkalmaztak. A Marokkó területébe beékelődő Melillában az ötszáz ember befogadására alkalmas átmeneti szálláson az elmúlt napokban mintegy 1400 afrikai bevándorló zsúfolódott össze, akik több hullámban hatoltak be tömegesen az enklávéba.
Marokkó szerint Európának teljesítenie kell a kötelességét az afrikai eredetű menekülthullám megfékezésében egy olyan helyzetben, amikor a nemzetközi közösség megrendülten tekint a bevándorlók sorsára, akik kétségbeesetten próbálnak eljutni "az ígéret földjére". "Európa nem háríthatja a gondot Marokkóra, amely maga is áldozata ennek a menekülthullámnak" - jelentette ki vasárnap egy rabati kormányzati illetékes.
Mind Marokkót, mind Spanyolországot bírálat éri nem-kormányzati szervezetek részéről az afrikai illegális bevándorlókkal való bánásmóddal kapcsolatban, nevezetesen amiatt, hogy az elmúlt közel egy hétben tizenegyen meghaltak, miközben megpróbáltak átjutni a Melillát és a másik észak-afrikai spanyol enklávét, Ceutát övező kettős rácskerítésen.
Spanyolország nem toloncolt ki Marokkkóba több menekültet, miután néhány napja ismertté vált, hogy a marokkói biztonsági erők kitettek mintegy ezer bevándorlót lakott területektől távol a sivatag szélén. Őket időközben a hétvégén elszállították a sivatagból és egy táborban helyezték el.