"A bíróság elnapolja az ülését január 31-re, hogy több időt hagyjon a védelemnek" - jelentette be Ali al-Alussz elnöklő bíró. A vádlottak fellebbezésével foglalkozó, mindössze ötperces tárgyaláson számos európai uniós diplomata is jelen volt.
Az 1999 februárjában letartóztatott nővéreket és orvost azzal a váddal ítélték tavaly májusban első fokon halálra, hogy AIDS elleni gyógyszerrel kísérletezve gyermekeket fertőztek meg. A Bengázi város kórházában dolgozó szakemberek - a vád szerint - vérátömlesztéssel adagolták be a betegség vírusát majdnem félezer fiatal ápoltnak, akik közül 47-en meghaltak.
Megfigyelők szerint a vádak mondvacsináltak, a beismerő vallomásokat pedig kínzással csikarták ki. Már az Európai Unió és az Egyesült Államok, legutóbb pedig a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet is felemelte szavát a halálos ítéletek visszavonása érdekében.
Bulgária korábban is többször tiltakozott a fogva tartás és az ítélet miatt, és a mostani halasztás kapcsán is nyugtalanságát fejezte ki. A hosszú fogságban tartott ápolónők fizikai és mentális erejük végén járnak - mondta a bejelentésre reagálva a bolgár külügyminisztérium szóvivője.
Bulgária elutasítja, hogy kártérítést fizessen az elhunytak hozzátartozóinak. A szóvivő közölte, hogy az ápolónők ártatlanok, s ezért elfogadhatatlan minden olyan felvetés, hogy Bulgária kártérítést fizessen, vagy más formában elismerje bűnösségüket.