A hadseregbeli szolgálati úttól független panasziroda kialakítását követelik Nagy-Britanniában a hétvégén leleplezett újoncavatási szertartás miatt. Lord Garden of Hamptstead, a brit felsőház liberális demokrata frakciójának védelmi szóvivője szerint így kellene lehetőséget biztosítani panasztevésre azoknak a katonáknak, akik úgy érzik, erőszakoskodnak velük, de feletteseiknek - retorzióktól félve - nem merik ezt jelenteni. Idén márciusban már kezdeményezte az alsóház védelmi bizottsága egy ilyen rendszer kialakítását, de a brit védelmi tárca ezt elutasította - írja a Times.
A megalázó beavatásról még májusban készült felvételeken a haditengerészet 42. kommandójának frissen kiképzett újoncai voltak láthatók, amint pucérra vetkőzve egyfajta gladiátorküzdelmet folytatnak egymással, az ütések erejét karjukra húzott szivacsokkal tompítva, Elöljáróik aztán puszta kezes küzdelemre kényszerítették őket. A harcot több tucat tengerészgyalogos figyelte, mindannyian pucéran. Az egyik küzdőt aztán ellenkezése miatt arcon rúgta egy tiszthelyettes úgy, hogy az újonc elájult.
A brit lap értesülései szerint a bántalmazott katonát nem kellett kórházba szállítani, és panaszt sem tett. Állítólag azt mondta felsőbb elöljáróinak, hogy a pucér küzdelem csak egy "berúgós grillparti része volt, nem holmi beavatási szertartás". Az ügyben a nagy port felvert videofelvétel nyilvánosságra kerülése után a királyi katonai rendészet különleges nyomozóosztálya indított vizsgálatot.
A Times szerint a brit hadseregben elméletileg mind a három haderőnemnél tiltottak a megalázó beavatási szertartások. A tiltást évekkel ezelőtt vezették be, miután több hasonló - fizikai és pszichikai sérüléseket okozó, sőt a gyanú szerint halállal járó - szertartásra és erőszakoskodásra derült fény újoncokkal szemben.
A deepcuti kiképzőbázison 1995 és 2002 között négy újonc vesztette életét tisztázatlan körülmények közepette. A hadsereg szerint öngyilkosok lettek, de hozzátartozóik elutasították ezt a magyarázatot. Az ügyekben indított rendőrségi vizsgálat 150 esetben tárt fel erőszakos visszaéléseket, egy kiképzőtisztet börtönre is ítéltek, majd kezdeményezték a túl keménynek és embertelennek talált kiképzési rendszer átalakítását. Az események azonban visszavetették a katonai szolgálatra jelentkezők számát.
Az intézkedések ellenére azóta is volt példa hasonló esetekre. Legutóbb januárban, amikor egy kiképző szakaszvezetőt katonai börtönre ítéltek, mivel arra kényszerített egy meztelen újoncot, hogy üljön rá egyik társának arcára - írja a brit lap.