A legfelsőbb bíróság helybenhagyta a fővárosi bíróság egy hete hozott határozatát, amelyben elrendelte a Haza kihúzását a szavazócédulákról, mert úgy ítélte meg, hogy egy propagandaklipje etnikai gyűlöletet kelt. A kampányklip Moszkvának a hulladéktól való megtisztítására hívott fel, miközben "kaukázusi külsejű" bevándorlókat mutatott.
A moszkvai parlament (Moszgorduma) 20 helyét osztják el pártlisták, míg 15-öt egyéni jelöltek között. Bár a Haza a listás mandátumoktól elesik, hozzá hű egyéni jelöltek bejuthatnak a Moszgordumába. Közvélemény-kutatások szerint a nacionalista közhangulatot meglovagoló Haza a második helyen futhatott volna be a vasárnapi választáson. Ugyanakkor kizárása mártírként állítja be, ami további híveket szerezhet neki - vélték elemzők.
"A Haza kizárása a moszkvai választásról nem tragédia politikai szervezetünk és támogatóink számára. Megmutatták, milyen eszközökkel harcolnak ellenünk. Felvesszük a kesztyűt. A harc csak most kezdődik" - fogadkozott a párt a legfelsőbb bírósági ítélet utáni közleményében.
Mindenesetre a Moszgorduma-választás abszolút favoritja az Egységes Oroszország, amelynek a legfukarabb felmérés sem ad kevesebbet 43 százaléknál. A Kreml-hű monopolpárt moszkvai listáját a népszerű polgármester, Jurij Luzskov vezeti, és persze támaszkodhatott az "adminisztratív erőforrásokra" is.
A Hazát konkurense, a jobboldali nacionalista, de a Kremlhez feltétlenül lojális Liberális Demokrata Párt panaszolta be, amelynek így javulhatnak az esélyei a tíz százalékra emelt listás bekerülési küszöb átlépésére. A nacionalista voksok más részét a kommunista párt seperheti be. Feltéve, hogy a Haza választói hasznosan akarnak szavazni, s nem hallgatnak Dmitrij Rogozin pártelnökre, aki arra hívta fel őket, hogy pártjuk kihúzott neve mellé tegyék a keresztet: ez az érvénytelen szavazatok számát szaporítaná.
A moszkvai voksolás jelentőségét valamelyest növelte, hogy a régiók vezetőinek közvetlen választását ez év elejétől eltörölték. Ehelyett Vlagyimir Putyin elnök jelöli őket, s a regionális parlamentek jóváhagyják. Így a Moszgordumának is lesz némi beleszólása abba, hogy ki legyen Luzskov utóda, akinek mandátuma 2007 végén jár le.
Egyes elemzők szerint a Moszgorduma-választás támpontokat adhat annak megítéléséhez is, hogy miképpen alakulnak majd az erőviszonyok a 2007. végi dumaválasztáson, sőt a 2008. tavaszi elnökválasztáson, amelyen Putyin már nem indulhat.
Annyi bizonyos, hogy a két kis liberális párt számára nagy a tét. A Jabloko és a Jobboldali Erők Szövetsége, amelyek a 2003. végi választáson kiestek a dumából, Moszkvában végre megegyeztek közös lista indításában. Ha a demokrata pártok együtt sem tudnák elérni a tíz százalékot, az megrendítő csapást mérne rájuk, kiváltképpen a Jablokóra, amely a nevét adta a listához.