Egyre kevesebben ellenzik a brit EU-javaslatot

Vágólapra másolva!
Bár Magyarország továbbra is ellenzi a 2007-2013-as uniós büdzsére vonatkozó brit elképzeléseket, ezzel egyre inkább magára marad - derült ki Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök nyilatkozatából. A brüsszeli EU-csúcson tovább folyik az alkudozás, amelyben komoly fordulatot jelent, hogy a britek jelezték, a korábbinál nagyobb mértékben hajlandók lemondani a nekik járó visszatérítésről, és a kiszivárgott hírek szerint megemelnék a büdzsé keretösszegét is. Tony Blair brit kormányfő négyszemközt tárgyalt Gyurcsánnyal, a megbeszélés állítólag fagyos hangulatban, rövid szóváltással kezdődött.
Vágólapra másolva!

Nagy-Britannia péntek este ismerteti a büdzsére vonatkozó új, harmadik javaslatát, miután az előző kettőt heves ellenkezés fogadta. Ebben diplomaták közlése szerint kész elfogadni, hogy az Európai Unió következő hétéves költségvetési időszakában 10,5 milliárd euróval csökkenjen a Londonnak járó visszatérítés összege. A szerdán előterjesztett legutóbbi brit tervezetben még csak 8 milliárd eurós mérséklés szerepelt. A visszatérítés az egyik vitás pont az EU 2007-2013-as költségvetéséről szóló brüsszeli csúcstalálkozón. A britek még a nyolcvanas években harcolták ki, hogy minden évben visszakapjanak egy bizonyos összeget a közös kasszából, arra hivatkozva, hogy ők - például a franciákkal ellentétben - csak csekély mértékben részesülnek az agrártámogatásokból.

Brüsszeli források szerint az új javaslatban már 862,5 milliárd eurós költségvetési keret szerepel. Ez pontosan annyival (13,2 milliárd) magasabb a szerdai keretszámnál, mint amekkora emelésre a német kancellár tett javaslatot a pénteki ebéden. A BBC tudósítója arról számolt be, hogy az új brit javaslat értelmében a korábban jelzettnél több pénzhez juthatnának a közép-kelet-európai országok. Ez azonban azt is jelentené, hogy az úgynevezett nettó befizetőknek - vagyis azon tagállamoknak, amelyek többet adnak be a közös kasszába, mint amennyit kivesznek belőle - többet kellene befizetniük a korábbi brit javaslatokhoz képest.

Péntek este már a francia elnök is derűlátóan nyilatkozott a megegyezés lehetőségéről. Jacques Chirac szerint ennek alapját egy francia-német terv képezné, amelynek keretében 2013-ig fokozatosan megszűnne a briteknek járó költségvetési visszatérítés. A britek ehhez korábban mindvégig ragaszkodtak, mondván, hogy csak akkor hajlandók lemondani róla, ha csökkentik az uniós büdzsé nagy részét kitevő agrártámogatásokat. London szerint ugyanis ehelyett kutatás-fejlesztésre kellene többet költeni.

Az új brit javaslatot állítólag Spanyolország, Németország és Franciaország is támogatja. A javaslat tartalmazza a Nagy-Britanniának járó uniós visszatérítés folyamatos csökkentését és a 2014-től esedékes uniós költségvetés áttekintését. A tárgyalásokon az egyik fő akadályt a brit visszatérítés mellett az agrártámogatások kérdése jelentette. Blair szerint ezeket felül kellene vizsgálni, Franciaország azonban - amelynek gazdái a legtöbb támogatást kapják - ellenzi ezt.

A büdzséről folyó vitában így a jelek szerint a korábbi tiltakozás ellenére egyre több ország támogatja az EU soros elnökségét ellátó Nagy-Britannia költségvetési elképzeléseit. Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök legalábbis az MTI kérdésére válaszolva jelezte, hogy fokozatosan csökken a brit javaslatot elutasító országok száma. "De vannak olyanok, amelyek még jelentős előrehaladást várnak, s közöttük van Magyarország" - mondta, hozzátéve: ezen országok száma immár kevesebb mint hat. A kormányfő szerint a csütörtök esti munkavacsora során a tagállamok többsége a főbb irányokat tekintve már támogató volt, azóta több elmozdult a kompromisszum felé.

László Boglár, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szóvivője az MTI-nek elmondta, úgy tűnik, hogy az EU-tól származó felzárkóztatási támogatások felhasználási szabályait illetően a brit elnökség javaslata számos magyar felvetést teljesít. Ugyanakkor ami a Magyarországnak jutó összegeket illeti, az első számítások szerint eltérés van aközött, amit brit részről korábban kilátásba helyeztek (s ami közelítette az egymilliárd eurós pluszforrást a hét évre), illetve ami a leírt javaslatban van, s ami ennél az összegnél kisebb. Ezért a magyar küldöttség még pontosításokat kér a britektől.

Gyurcsány: "Ez nem is volt kemény"

Tony Blair brit kormányfő péntek délelőtt négyszemközt tárgyalt több vezetővel, köztük Gyurcsány Ferenccel. A két kormányfő azért találkozott, mert Gyurcsány korábban többször visszautasította a brit javaslatot, amely a korábbiaknál kevesebb pénzt biztosítana a 10 új tagállamnak, mivel az EU nettó befizetői (azok az országok, amelyek több pénzt adnak be az EU-kasszába, mint amennyit onnan kivesznek) nem kívánnak a jelenleg meghatározottnál nagyobb összeggel hozzájárulni az uniós költségvetéshez. A megbeszélés elején Tony Blair állítólag köszönés helyett azt mondta Gyurcsánynak, hogy nem igazán érti, mi volt ez a keménység az előző esti vacsorán magyar részről, ahol Gyurcsány ismét határozottan elutasította a brit elképzeléseket. Mire Gyurcsány azzal válaszolt, hogy "ahhoz képest, amit gondolok, ez nem is volt kemény".

[origo]MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!