Roger Keith Coleman végig tagadta, hogy 1982-ben megerőszakolta és meggyilkolta volna 19 éves sógornőjét. Kivégzése előtt is ártatlannak mondta magát. Perét annak idején nagy figyelem övezte külföldön is, és még II. János Pál pápa is megpróbálta megmenteni a vádlottat a villamosszéktől.
A halálbüntetés ellenzői a sajtóbeszámolók szerint remélik, hogy a vizsgálat eredménye ügyüket szolgálja majd, sőt fordulópontot jelenthet a legsúlyosabb büntetési nem betiltásáért folytatott küzdelmükben. A DNS-vizsgálatot Virginia demokrata párti kormányzója, a 2008-as elnökválasztás egyik lehetséges jelöltjeként emlegetett Mark Warner rendelte el.
A The Free-Lance Star virginiai lap hétfői száma szerint a kormányzót 2002 óta foglalkoztatja az ügy, amikor a virginiai legfelsőbb bíróság elutasította a DNS-vizsgálat elrendelését. A lap szerint a mintát egy bizalmatlan orvos szakértő őrzi Kaliforniában, és nem volt hajlandó kiadni Virginiának, de a kormányzó közbenjárására elfogadta, hogy a vizsgálatot a semleges kanadai Toronto egyik laboratóriumában végezzék el. Az illető tudós 16 évvel ezelőtt elvégzett egy vizsgálatot, amely azonban az akkori módszerekkel nem állapította meg egyértelműen a vádlott bűnösségét.
Mark Warner egy éve DNS-vizsgálatokat rendelt minden olyan vitatott esetben, amelyben használható biológiai minta maradt fenn Virginiában. E mintákat a vércsoport megállapítására vették a DNS-eljárás használata előtti időben. A DNS-teszteknek köszönhetően nemrégen két elítélt is kiszabadult, akik közül az egyik 20, a másik pedig 11 évet töltött rács mögött nemi erőszakért. A vizsgálatokkal ismét fellángolt a vita a biológiai bizonyítékok ellenőrzésének szükségességéről, különösen a halálraítéltek esetében. A kivégzett Roger Keith Coleman ügyében elrendelt DNS-vizsgálat a kormányzó legújabb intézkedése volt.
A halálbüntetés 1976-os helyreállítása óta Virginiában végezték ki a legtöbb embert Texas után.