A 46 tagú bizottságot azért hozta létre az EP, hogy - bár illetékességi köre kötöttebb az emberi jogi témákban hivatalos Európa Tanácsénál - saját eszközeivel vizsgálatot folytasson a állítólagos CIA-börtönök ügyével, illetve az azokkal összefüggő emberi jogsértésekkel kapcsolatban. A bizottságban rendes tagként helyet kapott Kósáné Kovács Magda (MSZP) és Schöpflin György (Fidesz-MPSZ), póttagként pedig Szent-Iványi István (SZDSZ).
Már a januári alakuló ülésen rögzítették ugyanakkor azt az alapelvet, hogy nem Európa és Amerika egymáshoz feszüléséről van szó. A bizottságnak az a dolga, hogy az európai értékeket védje - szögezték le akkor.
A mostani találkozón arról is szó volt, kiszálljon-e a bizottság küldöttsége az Egyesült Államokba. Egyes képviselők mindazonáltal ezt nem tartották volna szerencsésnek, emlékeztetve arra, hogy például az Echelon műholdas kémrendszerről folytatott kihelyezett vizsgálat idején a tárgyalópartnerek nem jelentek meg.
A bizottság minden bizonnyal felveszi a kapcsolatot az Európa Tanács jelentéstevőjével, a svájci Dick Martyval. Az EP-tagok is foglalkoztak Marty nemrégiben ismertetett első jelentésével, amely szerint a vizsgálatok jelenlegi állása mellett nincsenek megdönthetetlen bizonyítékok arra, hogy a CIA titkos fogdákat működtetett volna Kelet-Európában, de az bebizonyosodott, hogy különböző európai helyszíneken embereket raboltak el, megfosztották őket szabadságuktól, minden joguktól, s titokban elszállították őket olyan helyekre, ahol azután kínzásokat alkalmaztak velük szemben. Az ET-raportőr szerint több száz, a CIA által bérelt repülőjárat számos európai országon keresztülhaladt.