A továbbra is igen hosszúnak ígérkező törvénykezési folyamat még 2004-ben indult, amikor a munkáspárti kormány a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni harc jegyében beterjesztette az alsóház elé a javaslatot. A tervezet azóta több olvasatban átment a választott kamarán, a lordok háza azonban olyan módosítást szavazott meg hozzá, amely teljes mértékben önkéntessé tette volna a személyazonosító okmány beszerzését.
Hétfő este ugyanakkor az alsóház - amely a nem választott főrendi kamara törvénymódosításait felülírhatja - két fő pontban a kormány álláspontját szavazta vissza a törvénybe: egyrészt kötelező lesz az igazolvány, jóllehet a kompromisszum jegyében, ehhez később még további személyi jogi garancia-törvényeket terjeszt be a kormány, másrészt kötelező lesz a személyi igazolványok tulajdonosainak adatait egy központi állami nyilvántartásba felvenni. Ez utóbbi kialakítása 2008-ban kezdődne. A törvény most ismét visszakerül a Lordok Háza elé.
A személyazonosító kártyába beépített elektronikus lapkán a tulajdonos összes biometrikus adata szerepelni fog, legfőképp ujjlenyomata és szemének szivárványhártyája, gyakorlatilag hamisíthatatlanná téve az igazolványt.
Jelenleg az egyetlen létező brit fényképes személyazonosító okmány - az útlevélen kívül - a jogosítvány, amelyet vezetés közben nem kell az autósoknak maguknál tartaniuk, viszont nélküle nehéz még egyszerű banki ügyletek elintézése is. Akinek nincs vezetői engedélye, attól a bankok és a hatóságok útlevelet vagy névre szóló közműszámlát kérnek azonosító okmányként.
A brit polgárjogi szervezetek erősen bírálják a személyi igazolvány bevezetését célzó kormányzati szándékot, mondván: a program végrehajtásához szükséges hatalmas adatbázis, minden eddiginél nagyobb betekintést engedne a kormánynak az állampolgárok életébe, anélkül, hogy hathatós segítséget adna a fő indokként megjelölt, terrorellenes harchoz.
A bírálók gyakran hangoztatott érve, hogy Spanyolországban kötelező a személyi igazolvány, a hatóságok mégsem tudták megakadályozni a csaknem 200 emberéletet kioltó, két évvel ezelőtti, madridi vonatrobbantásokat. Nagy-Britanniában mindazonáltal az 56 halálos áldozattal járó, júliusi londoni merényletsorozat után, új lendületet kapott a kötelező személyi igazolvány bevezetésének ügye.
A tervvel a kormányzó Munkáspárt alsóházi frakciója sem ért egyet maradéktalanul. A kormány tartott attól, hogy - amint az az elmúlt hónapokban már háromszor megtörtént - a Labour lázadói a 66-fős többség ellenére vereséget mérnek saját kormányukra, ezért Tony Blair miniszterelnök idő előtt haza akart térni dél-afrikai látogatásáról, ám repülőgépe elromlott, és nem ért vissza Londonba a szavazásra. A tervezet azonban nélküle is átment.