A haiti átmeneti kormány elrendelte a szavazatok újraszámlálását, miután felmerült a gyanú, hogy tömeges választási csalások történtek a február 7-i elnök- és parlamenti választásokon - közölte a belügyminiszter. Az intézkedésről néhány órával azután döntöttek, hogy a választások fő esélyese, René Préval közölte: a szavazáson "tömeges csalás vagy súlyos hibák" történtek. Bejelentette: megóvja az eredményt, ha nem hirdetik ki már az első fordulóban győztesnek. A kormány bizonyossá szeretné tenni, hogy a választás körül minden szabályos volt - mondta Paul Magloire belügyminiszter, aki szerint ezért újra fogják számlálni a szavazatokat.
Az újraszámlálást az elnöki hivatal, a választási bizottság és Préval pártjának képviselőiből álló bizottság fogja felügyelni - közölte Boniface Alexandre, az ideiglenes államfő szóvivője.
A Telemax TV helyi televízió kedd esti híradójában felvételeket mutatott összetört urnákról, szétszórt szavazólapokról, amelyeket egy szemétlerakó helyen találtak Préval hívei. Egybehangzó források szerint néhány urna megsemmisült, vagy eltűnt szavazás napján. A voksolásra felügyelő több mint 200 külföldi megfigyelő szerint a Jean-Bertrand Aristide volt elnök megbuktatása óta tartott első választások "szabadok" voltak.
A kormány közölte: a hárompárti vizsgálóbizottság jelentéséig nem hirdeti ki a választási eredményt. A legutóbb közölt adatok szerint a szavazatok 90,02 százalékának összeszámlálása után René Préval exelnök a voksok 48,76 százalékát szerezte meg. Ahhoz, hogy az első fordulóban elnök legyen bármelyik jelölt, a szavazatok több mint 50 százalékára van szüksége.
Préval kedden békés tüntetésre szólította fel szombat óta tiltakozó híveit. Hétfőn a tüntetéseknek egy halálos áldozata és több sebesültje volt. Desmond Tutu Nobel-békedíjas volt dél-afrikai érsek csak kedden tudta elhagyni a haiti fővárost, ahonnan a zavargások miatt nem indultak légi járatok. Tutu Dominikába repült a dominikai hadsereg helikopterén. Hétfőn több száz tüntető rohamozta meg a szállodát, ahol lakott.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa, Washington és Párizs kedden felszólította a haitiakat, tartsák tiszteletben a választók döntését. Kuba azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy "szégyenletes módon" manipulálja a választásokat.
A 63 éves Préval, aki 1996 és 2001 között már volt Haiti államfője, egykori szövetségeséhez, Aristide-hez hasonlóan "a szegények bajnokaként" indult a választásokon, leginkább a szegénynegyedekben és vidéken népszerű. Legfőbb ellenfele, a szavazatok 11,83 százalékával második helyen végzett, 75 éves Leslie Manigat volt államfő kizárta, hogy visszavonulna. Ha valamelyik jelölt 50 százaléknál több szavazatot kap, elismeri vereségét, ha nem, második fordulóra van szükség - közölte.