Az amerikai kongresszus kedden meghosszabbította a hatóságokat a terrorizmus elleni harchoz kibővített jogkörökkel felruházó Patriot törvényt. A szenátus már a múlt héten meghozta jóváhagyó döntését. A két ház döntése George Bush amerikai elnök sikerét jelenti.
A szavazás egy két és fél hónapja tartó patthelyzetnek vetett véget. A kongresszus sokáig arról vitázott, hogy a törvény sértette-e a polgári szabadságjogokat. Ráadásul a döntés szinte az utolsó pillanatban történt. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után elfogadott jogszabály több rendelkezésének hatályát négy évre korlátozták, de a határidő lejárta után a viták miatt ideiglenes jelleggel kétszer is meghosszabbították. A második meghosszabbítás pénteken járt volna le.
A törvényt megújítását az is akadályozta, hogy a New York Times nyilvánosságra hozta: az elnök lehetővé tette, hogy a Nemzeti Védelmi Ügynökség bírói engedély nélkül folytasson lehallgatásokat. A Patriot Act megengedi, hogy az amerikai titkosszolgálatok megosszák értesüléseiket az FBI-jal, hogy felderíthessék és megfigyelhessék a terrorista tevékenység folytatásával gyanúsított személyeket. A törvényt azért vezették be csak korlátozott időtartamra, hogy a kongresszusnak lehetősége legyen megvizsgálni, az FBI nem élt-e vissza az így kapott lehetőségekkel. Sokak szerint azonban a mostani állandósító döntés ellenére a nyomozóiroda visszaélt hatalmával.
A törvény meghosszabbítása mellett érvelő Bush és a republikánusok szerint a törvény elengedhetetlen a terrorizmus elleni harchoz, így keményen lobbiztak azért, hogy véglegesítsék a jogszabályt. A demokraták és néhány konzervatív csoport viszont elérte, hogy kompromisszum szülessen és három rendelkezést ismét csak ideiglenesen - négy évre - vezessenek be, illetve hogy legyenek benne bizonyos korlátozások az FBI-ra vonatkozóan.
A találomra történő lehallgatásokat, a "magányos farkas" terroristák megfigyelését és az üzleti feljegyzések FBI általi igénylését lehetővé tevő rendelkezéseket csak ideiglenesen, újabb négy évre vezették be. Korlátozzák emellett többek között azt, hogy az FBI a könyvtáraktól bírói engedély nélkül kikérje a könyvkikölcsönzésekre vagy interneten elérhető bizonyos dokumentumok letöltésére vonatkozó feljegyzéseket.
A szenátus a múlt héten 89-10 arányban, a képviselőház pedig kedden 280 szavazattal 138 ellenében jóváhagyta a kompromisszumos változatot.
Az elfogadott változat ellen szavazó demokrata párti törvényhozók nem tartották elegendőnek a törvénybe épített biztosítékokat az esetleges jogsértések ellen. Dennis Kucinich ohiói demokrata képviselő szerint a kompromisszumos változat módosításai csak kozmetikai jellegűek. Jogvédő szervezetek évek óta élesen bírálják a törvényt, mivel az állampolgári szabadságjogok szükségtelen csorbítását látják benne.
[origo]/MTI