Sikerült megoldani, hogy a tavaly novemberi, nagy erejű pakisztáni földrengés túlélői megússzák a kemény himalájai telet - jelentette be szerdán az ENSZ. A szervezet iszlámábádi koordinátora szerint "nem volt második hulláma a haláleseteknek, nem volt lefelé irányuló népmozgás a hegyekből, nem volt súlyos alultápláltság és nem alakultak ki járványok" - írja a Guardian.
Szerdán volt öt hónapja, hogy Richter-skála szerinti 7,6-es erősségű földrengés sújtotta Kasmír és az északnyugati határtartományt Pakisztánban. A rendkívül heves földmozgásokban 87 ezer ember vesztette életét, további 1300-an Kasmír indiai részén vesztek oda.
A segélyszervezetek a földrengést követő hetekben, hónapokban folyamatosan kongatták a vészharangot, hogy a fedél nélkül maradt, elzárt vagy nehezen megközelíthető, hegyi településeken rekedtek közül, várhatóan sokan halnak bele a kemény himalájai télbe. Ezt azonban sikerült elkerülni, az ENSZ adatai szerint eddig 27 400 alkalommal vittek sátrakat, ételt és orvosságokat segélyszállító légi járatok a térségbe.
A segélyszervezetek ugyanakkor elismerik, hogy a küzdelemnek még nincs vége, a kormányzatnak számos jogi és társadalmi problémával kell szembenéznie. Már most gondot okoz, hogy a pakisztáni hadsereg közölte, március végéig fel kell számolni 200 ezer menekültnek otthont adó sátorvárost, és az ott élőknek haza kell térniük. Csakhogy sokuknak nem csak, hogy az otthonát, de a megélhetését biztosító földjeit is beborították a földcsuszamlások, így nincs hova hazamenniük. Mások egyszerűen félnek visszatérni korábbi lakóhelyükre.
A többség ugyanakkor már hozzá is kezdett lerombolt otthona újjáépítéséhez, rajtuk is segíthet az áprilisban induló, egész éven át tartó, 6,2 milliárd dolláros helyreállítási program, amelyről még tavaly novemberben döntöttek.