Lezser Buddhaként tekint Tibetre az új Mao-szobor

Vágólapra másolva!
Szokatlan módon, hátra tett kézzel, lezser testtartásban ábrázolja Mao Ce-tung egykori kínai vezetőt az az új szobor, amelyet Tibetben állítanak fel a következő napokban. Alkotója szeme előtt a tibetiek Buddha-tisztelete lebegett, amikor Mao arcát pufókabbra formázta, hogy jobban emlékeztessen a vallásalapítóra - írja a brit Times.
Vágólapra másolva!

Híres szülöttjének, Ma Ce-tungnak a szobrát ajándékozza Csangsa, a nagy kínai vezér szülővárosa egy tibeti kisvárosnak. A Mao vörös hadserege által 1951-ben megszállt Tibet fővárosától, Lhászától délre fekvő Gonggában egy újonnan felépített teret díszít majd a hét és fél méteres, 35 tonnás, 6,5 millió jüanba kerülő szobor. Mint egy kormányzati illetékes közölte, "Tibetnek nem csak anyagi téren van szüksége fejlesztésre, és ez (a szobor) komolyabb szellemi szükségleteiket is kielégíti".

Ráadásul Mao alakját is igyekeztek a tibetieknek tetszetősebb formába önteni: alkotója, a Csangsai Szobrászati Intézet vezetője, Zu Vei-csing kissé buddhásította a nagy vezető alakját. A szobor hagyományos öltözetében ábrázolja Maót, jóllehet a művész "bensőségesebbre és lezserebbre" formázta testtartását: a szobor hátra tett kezekkel áll. Buddhásabb vonalait pedig úgy érte el a szobrász, hogy kissé pufókabbra formázta Mao arcát, hogy jobban tetsszen a Buddhát mélyen tisztelő helyieknek.

Az eddigi Mao-szobrok nagyrészt merevebb pózokban ábrázolták a kommunista vezért: "vagy integetett, így vezetve minket előre, vagy vigyázzállásban fogadta a Vörös Őrséget. Az idők azonban változnak, és ez a szobor kimondottan Tibetnek készült" - idézte a szobrászt a brit Times.

A kilenc hónapon keresztül készült gránitszobrot a héten indították útnak Tibetbe, egy különleges teherautón. Az út tíz napig tart majd.

Hivatalos közlés szerint a szobrot a tibetiek kérésére ajánlotta fel Mao szülővárosa. Tibetben amúgy ellentmondásosan ítélik meg Mao személyiségét a helyiek. Míg egyesek szinte kis házi oltárokat emeltek a vezér fényképei előtt otthonaikban, mások gyötrelemmel telve emlékeznek a kulturális forradalom pusztítására, amikor a Vörös Őrség kifosztotta a szentélyeket, évszázados kincseket pusztítva el, és földig romboltak számos kolostort és templomot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!