Újabb öngyilkos merényletben meghalt hat síita zarándok szombaton az iraki Muszajib síita mauzóleuma mellett, miközben a bagdadi síiták az előző napi öngyilkos merénylet 79 áldozatát gyászolták. A merénylő a maga vezette gépkocsiba rejtett pokolgépet robbantotta fel a fővárostól 70 kilométerrel délre fekvő település mauzóleuma mellett. A szentélyben a síiták első imámjának unokái vannak eltemetve. A halálos áldozatokon túl 21 sérültje is van a merényletnek, akik közül hétnek az állapota súlyos - közölték helyi hivatalos források. Három napon belül ez már a harmadik súlyos síitaellenes merénylet az országban.
A 79 halálos áldozattal és több mint 160 sebesülttel járó pénteki terrorcselekményt a Bagdad északi részén található Adhamíja negyed Burata mecsetében hajtották végre. Ez volt az idei esztendő legsúlyosabb merénylete Irakban, és tovább fokozta a kormányalakítás körüli ellentéteket, amelyek a szamarrai síita szentély ellen február 22-én elkövetett támadás óta erőszakcselekményekben is megnyilvánulnak.
A mecset síita hitszónoka, aki sértetlenül megúszta a merényletet, szombaton az al-Arábíja televízióban szunnita politikusokat és vallási vezetőket vádolt a síita közösség elleni gyűlölet szításával. Dzsalal Eddin asz-Szagír szerint azt terjesztik, hogy a Burata mecsetben szunnita foglyokat őriznek, és a szentély szunnita tömegsírokat rejt. Több vezető iraki politikus elítélte a merényletet, és összefogásra szólított fel. Elítélte az akciót Kofi Annan ENSZ-főtitkár is.
A pénteki merénylet áldozatait a síiták szent városában, a Bagdadtól 160 kilométerrel délre fekvő Nedzsefben temették el szombaton. Csütörtökön ebben a városban történt síitaellenes merénylet: egy gépkocsiba rejtett pokolgép 10 embert ölt meg, és további 42-t megsebesített.
Ali asz-Szisztáni nagyajatolláhnak, a legmagasabb rangú iraki síita vallási vezetőnek a sürgetésére a kormányzó síita szövetség mind a hét pártjának képviselői vasárnap összeülnek, hogy megvitassák a kormányfőjelölés körüli válság lehetséges megoldásait - közölték tisztségviselők. A síiták többsége Ibrahim al-Dzsaafarit jelölte februárban kormányfőnek, de a kisebbség, valamint a szunniták és a kurdok nem hajlandók elfogadni őt, és emiatt több hét óta nem sikerül megalakítani a nemzeti egységkormányt. Al-Dzsaafari szövetségesei szerint csak a jelölés megerősítéséről tárgyalnak, mások azonban úgy gondolják, hogy esetleg elkezdődik egy másik jelölt keresése.
Asz-Szisztáni azért sürgeti a megállapodást, mert szakadástól tart a síiták szövetségében. Az egységkormány megalakítását az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szorgalmazza, mert úgy véli, hogy csak ez tudja megóvni az országot az anarchiától.