Putyin az orosz prioritások közé sorolta a kanti bázis kibővítését, az (orosz-kirgiz-kazah-tádzsik-örmény-fehérorosz) Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) gyorsan bevethető erőinek operatív komponenseként a közép-ázsiai irányban, s jelezte, hogy az idén közös terrorellenes gyakorlatot terveznek.
Bakijev kijelentette, hogy a kanti bázis nemcsak Kirgizisztán, hanem egész Közép-Ázsia biztonságát és stabilitását segíti. Az orosz légierő februárban jelezte, hogy duplájára akarja növelni a 2003 októberében megnyílt támaszponton lévő erőit (ötszáz katona, húsz Szuhoj vadászgép).
Bakijev a múlt héten kilátásba helyezte, hogy Kirgizisztán június elsején felmondja a szintén Biskek melletti Manaszban lévő amerikai légitámaszpont bérletét, ha a Pentagon nem hajlandó a többszörösét fizetni a jelenlegi 40 millió dolláros évi díjnak. A manaszi bázison ezer amerikai katona állomásozik 2001 végétől fogva.
A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SOSZ), amely Oroszország és Kína mellett Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt, Üzbegisztánt és Kazahsztánt foglalja magába, tavaly júliusban az amerikai katonai jelenlét felszámolását szorgalmazta a térségben.
A két elnök közös nyilatkozatban fogadta meg az orosz cégek (így a Gazprom és az Egyesült Energiarendszer) tevékenységének ösztönzését a kirgiz piacon.