A neve elhallgatását kérő külügyminisztériumi tisztségviselő szerint Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter brit, francia, orosz, kínai és német kollégájával arról kíván tanácskozni, hogy a továbbiakban miként kezeljék az iráni atomdossziét.
Az Egyesült Államok szeretné elérni, hogy a BT gyakoroljon nagyobb nyomást Iránra, amely a washingtoni kormányzat és az Európai Unió gyanúja szerint békés célúnak mondott nukleáris programja leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Irán ezt tagadja. Oroszország és Kína ellenzi, hogy kényszerítő erejű intézkedést hozzanak Teheránnal szemben.
A külügyminiszteri találkozó bejelentésének előzménye, hogy Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója pénteken a BT-nek küldött újabb jelentésében megállapította: Irán nem teljesítette a Biztonsági Tanács egy hónappal ezelőtti kérését, nem állította le urándúsítással kapcsolatos tevékenységét.
A BT március végén 30 napos határidőt adott Teheránnak arra, hogy függessze fel az urándúsítással kapcsolatos tevékenységét. Akkor bízták meg a NAÜ főigazgatóját, hogy a határidő április 28-i lejártakor tájékoztassa a BT-t az iráni lépésekről. A BT jövő szerdán zárt ajtók mögött vitatja meg az újabb NAÜ-jelentést.