Putyin a hadsereg modernizálását, főleg a nukleáris triád fejlesztését szorgalmazta a hadászati egyensúly fenntartására, aszimmetrikus, kevésbé költséges módon, az orosz intellektus kamatoztatásával. Egyben pártolta a gazdaság szerkezeti átalakítását, serkentve a beruházásokat az innovációba és a versenyképességet megteremtő kulcságakba. Végül a népességfogyás feltartóztatása végett átfogó programot hirdetett a születési arány javítására, különféle juttatásokkal a gyermekvállalás ösztönzésére.
Borisz Grizlov alsóházi elnök első reagálásában kijelentette: a (Szovjetunió széthullásával járó) veszteségek időszaka véget ért, Oroszország új minőségre tesz szert, s Putyin olyan komplex fejlesztési kurzust kezdeményezett, amelynek központjában az ember, a család, a nép, a társadalom áll.
Gorbacsov szerint Putyin nem akar távozni a hatalomból anélkül, hogy maradandót ne hagyna hátra. Még van egy-másfél éve az elnökségéből, s ezalatt be akarja indítani mindazt, amit beszédében körvonalazott - vélte Gorbacsov, aki azonban nem látja azokat az állami struktúrákat, amelyek a tíz évre szóló terveket megvalósíthatnák.
Nem véletlenül hiányolta Putyin az államba vetett lakossági bizalmat éves beszédében - mondta Gorbacsov az Interfaxnak, rámutatva, hogy a bürokráciát és a korrupciót csak a nép részvételével, demokráciában, nyitottságban lehet megfékezni. Mindamellett Putyin nem törekszik a totalitarizmus új válfajának bevezetésére - jegyezte meg.
Putyin a nemzet életben maradására és fejlesztésére helyezte a hangsúlyt - állapította meg egy ismert Kreml-barát politológus. Gleb Pavlovszkij szerint a program szilárdítja Putyin vezetési monopóliumát, és erősíti a lakosságnak azt a vágyát, hogy harmadik egymást követő időszakra is elnökként láthassa. Az alkotmány ezt nem teszi lehetővé, és ezért Putyin eddig rendre kizárta. Egyes Kreml-barát politikusok, köztük (az immár Putyin által kijelölt) regionális kormányzók szorgalmazták az alkotmány módosítását, és egy gyenge mozgalom is alakult ennek támogatására.