Csütörtökön tovább folytatódott a horvátországi Vir-szigeten engedély nélkül épített ingatlanok - amelyek közül több magyar tulajdonban van - bontása. A szigeten szerdán kezdték meg a bontását annak a 48 ingatlannak, amely a 70 méteres part menti sávban épült, amit egy 2004-es horvát törvény tilt. A 48 ingatlanból 18-nak magyar tulajdonosai vannak.
A helyszínen lévő Dunai Péter magyar konzul közlése szerint "folyik az alkudozás arról, hogy a magyar tulajdonosok saját maguk hozhassák ki értékeiket a házaikból". Dunai az [origo]-nak elmondta, hogy szerelik ki a klímákat és a bojlereket a lakásokból, bontják a kerítést, miközben a tulajdonosok a rendőri biztosítás miatt nem tudják megközelíteni a helyszínt.
Dunai szerint a tulajdonosok egy része dühös, a másik része viszont rezignáltan nézi, amint a horvátok kihordják, majd átadják nekik a házaikból leszerelt értékeket. Van, ahol már teljesen kipakolták a bútorokat. Dunai szerint már annak is örülni lehet majd, ha a helyi hatóságok "méltányosságból" megengedik, hogy a tulajdonosok maguk hozzák ki nyaralóikból a saját felszereléseiket.
A zágrábi magyar nagykövet, Mohai László korábbi nyilatkozata szerint a jogi helyzet teljesen egyértelműnek tűnik, így a magyar tulajdonosok nem sokat tehetnek a bontás megakadályozása érdkében. Az érintett tulajdonosok ugyanis már korábban megkapták a bontási határozatokat, és fellebbezéseiket is elutasították már a hatóságok. A nagykövet szerint nem biztos, hogy a tulajdonosok tisztában voltak azzal, hogy ingatlanjaik engedély nélkül épültek. Döntő részük ugyanis közvetítőn keresztül vette meg ingatlanát.
A Külügyminisztérium csütörtökön arra kérte a zágrábi magyar nagykövetet, szóbeli jegyzék formájában kérje meg a horvát felet, adjon tájékoztatást arról, mi a jogi alapja az ingatlanok bontását elrendelő eljárásnak. Gémesi Ferenc helyettes külügyi államtitkár elmondta: tisztázni kell, hogy mely ingatlanok tartoznak a bontási döntés hatálya alá, illetve, hogy ezeknél megtörtént-e a teljes körű jogi eljárás, volt-e lehetőség a fellebbezésre.
Az ingatlanok ügye már korábban is napirenden volt. Gémesi Ferenc szerdán elmondta, hogy szakértői szinten az idén januárban Budapesten megtartott magyar-horvát közös kormányülés előkészítésekor is szó esett a témáról. Az Inforádió a Vecernji List című horvát lapra hivatkozva azt is állította, hogy még Orbán Viktor volt kormányfő is közbenjárt a horvát miniszterelnöknél, hogy ne bontsák le a szabálytalanul fölépített ingatlanokat. A Fidesz azonban az [origo] kérdésére azt közölte, hogy mindez klasszikus hírlapi kacsa.
Megerősítette csütörtökön a zágrábi magyar nagykövet a Vjesnik című horvát lapban megjelent értesülést, miszerint Brac és Rab szigetén is lebontják a tengertől számított hetven méteres sávon belül emelt épületeket. Mohai László elmondta: éppúgy érvényes Brac és Rab szigetekre is az a 2004-ben elfogadott horvát törvény, amelyre a Vir szigeti ingatlanok szerdán megkezdett lebontása kapcsán hivatkoztak. A nagykövetnek nincs tudomása arról, hogy az említett két szigeten lennének magyar tulajdonú ingatlanok, de hozzátette: a Vir szigetén lévő magyar apartmanokról is akkor szereztek tudomást, amikor a horvát hatóságok akcióba léptek.
[origo]/MTI