Gáztámadás-kísérlet miatt fizet a brit hadügy

Vágólapra másolva!
Sajtóértesülések szerint százezer fontjába került a brit védelmi tárcának, hogy peren kívüli egyezséget kössön egy 53 éve elhunyt pilóta családjával. A férfi vegyifegyver-kísérlet áldozata lett, ügyében évtizedeken keresztül ment a huzavona. Brit lapértesülések szerint 500 hasonló lezáratlan ügye van a brit védelmi minisztériumnak.
Vágólapra másolva!

Százezer fontnyi kártérítést utalt át egy 1953-ban elhunyt pilóta családjának a brit védelmi minisztérium, a kormány pedig bocsánatot kért pénteken a több mint fél évszázaddal ezelőtti, halálos kimenetelű vegyifegyver-kísérletért.

A brit légierő (RAF) kötelékében szolgáló Ronald Maddison öt társával önként jelentkezett a vegyifegyver-kísérletre egy délnyugat-angliai katonai kórház vegyi hadviseléssel foglalkozó intézetében. A laboratórium kutatói cseppfolyósított szarin ideggázt injekcióztak a 20 éves pilóta karjába, aki egy órán belül meghalt. Családja azóta próbálja tisztázni, ki felelős a halálesetért, és jogi küzdelmet folytattak azért, hogy a védelmi minisztérium fizessen kártérítést. 2004-ben mondta ki először egy brit bíróság, hogy a pilóta emberölés áldozata lett. A védelmi minisztérium pénteken jelentette be, hogy elfogadja az ítéletet, és hajlandó kártérítést fizetni.

"Nagyon fájlaljuk Ronald Maddison szerencsétlen halálát" - mondta a tárca szóvivője, aki elégedett volt, hogy sikerült peren kívüli egyezségre jutni a családdal. Azt ugyanakkor nem volt hajlandó megerősíteni, hogy a tárcának ez 100 ezer fontjába került. A Guardian című brit lap közel ötszáz hasonló esetről tud, amelyekben idáig nem fizettek kártérítést. A brit hadsereg harci gázokkal folytatott hidegháborús kísérletei arra irányultak, hogy meg tudjanak előzni egy lehetséges szovjet mérgesgáz-támadást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!