Alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásáról és ideiglenes tűzszünetről írt alá megállapodást a nepáli kormány a maoista lázadókkal. 2003 óta első ízben került sor béketárgyalásokra, amelyeknek már az első fordulójában sikerült megállapodni. Így reális esélye van annak, hogy újra béke legyen a himalájai királyságban, ahol több mint 13 ezer emberéletet követelt az 1996-ban a nyugati hegyvidéken kirobbant felkelés.
Krisna Praszad Szitaula belügyminiszter és a felkelők tárgyalóküldöttségét vezető Krisna Bahadur Mahara maoista vezér 25 pontos magatartási kódexet írt alá. Ennek alapján a felek az alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásáig tartózkodnak az erőszakcselekményektől. A magatartási kódex értelmében a felek nem támadják egymást, tartózkodnak a provokációktól, nem toboroznak harcosokat, és tartózkodnak minden olyan akciótól, amely megzavarhatná az élet normális menetét az országban. Semmilyen módon nem lehet akadályozni például az élelmiszerek, gyógyszerek és építőanyagok szállítását. A felek megállapodása szerint békés tüntetéseket és felvonulásokat lehet tartani.
A kormány és a maoista lázadók abban is megegyeztek, hogy külföldi megfigyelőket hívnak a tűzszünetet szabályozó magatartási kódex betartásának ellenőrzésére. Helyi megfigyelők szerint a tűzszüneti megállapodás véget vethet az évtizede tartó polgárháborúnak a világ egyik legszegényebb országában. Nepálban május 18-án fosztották meg minden valódi hatalmától Gianendra királyt, aki a jövőben már csak névlegesen lesz az ország vezetője.