A parlament egyhangúlag elfogadta az ügyek kivizsgálására tavaly alakult tényfeltáró bizottság jelentését, amely javaslatot tesz arra, hogy kifejezetten e gyanús esetek kivizsgálására alakuljon különleges belügyi nyomozóegység, minden szülői panasszal a maffiaperekben eljáró belgrádi különbíróság ügyészei foglalkozzanak, és a parlament úgy módosítsa a hatályos törvényeket, hogy ne lehessen elévültnek nyilvánítani a vélt bűneseteket.
Szerbiában 4-5 éve tart a gyermekeik után kutató szülők kálváriája, több száz házaspár keresi halottnak nyilvánított gyermekét, akiről azt hiszi, hogy életben van. Az állítólagos bűnesetek többsége 1970 és 1990 között történt, minden ügynek többé-kevésbé közös vonásai vannak: az újszülöttek születéskor vagy közvetlenül utána állítólag meghaltak, a szülők azonban nem láthatták a holttestet.
A történet a Soko Banja-i Manojlovic család esetével kezdődött: a szülők azt állították, hogy megtalálták gyereküket, akiről az orvosok 23 évvel korábban azt mondták, hogy születése után meghalt. Bár a bíróság által elrendelt DNS-vizsgálat kétséget kizáróan megállapította, hogy Manojlovicék vélt gyermeke a jelenlegi szülők "biológiai utódja", az eset addigra nagy nyilvánosságot kapott. Rövid időn belül több száz szülő jelentkezett a hatóságoknál, élve a gyanúperrel, hogy születés után elhalálozott gyermekük valójában él, de más szülők nevelik.
Zivodarka Dacin, a parlamenti tényfeltáró bizottság elnöke a jelentést ismertetve hangsúlyozta, hogy a testület vizsgálódásai során valóban nagyon sok furcsaságra bukkant. Kórházi papírok tanúskodnak például arról, hogy halottnak nyilvánított újszülöttek háromnaposan oltást kaptak. A szülők általában nem azonosíthatták halott gyermeküket, nem volt boncolás, számos esetben hiányoznak a temetkezési dokumentumok, a szülők pedig ma sem tudják, hogy hol temették el gyereküket. Az is közös jellemzője minden ügynek, hogy nem volt sosem bírósági végzés, a szülők panaszait rendre elévülésre való hivatkozással utasították el a hatóságok - mondta Dacin.