Nem tetszik Kínának a koreai erőfitogtatás

Vágólapra másolva!
Rossz szemmel nézi Kína az észak-koreai nagy hatótávolságú rakéták körül kialakuló nemzetközi feszültséget. Ven Csia-pao kínai miniszterelnök felszólította az észak-koreai vezetést, hogy ne feszítse tovább a húrt, mondjon le a rakétákkal tervezett kísérletekről.
Vágólapra másolva!

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök felszólította szerdán Észak-Koreát, hogy tegyen le nagy hatótávolságú rakétával végrehajtandó kísérletéről, mert egy ilyen kísérlet növelné a térségben a feszültséget. Pekinget aggasztják a hírek, amelyek szerint Észak-Korea esetleg rakétakísérletet hajthat végre a közeljövőben. A kínai kormányfő reményét fejezte ki, hogy az ügyben érintett országok a Koreai-félsziget stabilitásának tartják szem előtt, és tartózkodnak minden olyan lépéstől, amely súlyosbítaná a helyzetet.

Ven az első magas rangú kínai tisztségviselő, aki nyilvánosan állást foglalt az ügyben. Nyilatkozata azon a sencseni (Shenzhen) sajtóértekezleten hangzott el, amelyet közösen tartott John Howard ausztráliai miniszterelnökkel. A két kormányfő sencseni megbeszélésén Howard kifejezetten kérte Pekingtől "Észak-Korea megzabolázását".

Korábban Dél-Korea is kérte Kína közbelépését az ügyben. A hivatalos látogatáson Pekingben tartózkodó Ban Ki Mun külügyminiszter vetette fel az állítólag kipróbálás előtt álló, már üzemanyaggal is feltöltött, nagy hatótávolságú Taepodong-2 rakéta kérdését kínai kollégája, Li Csao-hszing előtt.

Kína élelmiszerrel, üzemanyaggal és pénzsegélyekkel támogatja az elszigetelődött, válságos gazdasági helyzetben lévő, sztálinista észak-koreai államot, de egyúttal bírálja is a nyomasztó gazdasági gondok enyhítését lehetővé tévő reformok elmaradásáért és egyes külpolitikai lépéseiért. Phenjan nem tud meglenni a kínai segélyek nélkül, de neheztel is Pekingre, amiért az nagyon szoros és gyümölcsöző gazdasági kapcsolatokat épített ki Dél-Koreával, és egyre inkább a kívülálló közvetítő szerepét veszi fel a két ellenlábas Koreához fűződő viszonyában.

Egy amerikai kutatóintézet számításai szerint Észak-Korea arzenáljában 13 atomtöltet vagy nukleáris robbanófej lehet. A nemzetközi nukleáris biztonság kérdéseivel foglalkozó Institute for Science and International Security (ISIS) becslése szerint George Bush amerikai elnök hivatali ideje alatt, a phenjani rezsim megötszörözte plutóniumkészletét, az így rendelkezésére álló mennyiség 13 atombomba előállítására elegendő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!