A brit gyarmatosítók 1899-ben tiltották el a boszorkányokat és varázslókat ősi foglalkozásuk űzésétől, de a kelet-afrikai ország lakosságának nagy része - különösen a falvak lakói -, mind a mai napig meg van győződve arról, hogy a mágia hatásos, így a hagyományos gyógyítók, javasasszonyok napjainkban is praktizálnak. Leggyakrabban igénybe vett szolgáltatásaik közt szerepel a jövendőmondás, a halottakkal való kapcsolatteremtés, egy születendő gyermek nemének befolyásolása - és persze a különböző rontások, átkok foganatosítása, vagy éppen feloldása.
Claude Marakei szociológus professzor - aki egyben Zimbabwei Hagyományos Gyógyítók Tanácsának elnöke - szerint a boszorkányság gyakorlása számos pozitív hatást gyakorolhat a modern világra. Mások, különösen a városi lakosok ezzel szemben úgy gondolják: az afrikai állam polgárai jobban tennék, ha végre elfelejtenék a természetfeletti erőket és a kuruzslást, és helyettük az ország égető gazdasági, társadalmi problémáinak megoldására koncentrálnák energiájukat. A helyi keresztény egyház is elutasító álláspontot képvisel: "Keresztény emberként el kell ismernünk, hogy léteznek Istentől származó, pozitív természetfeletti erők, a boszorkányság és a mágia azonban a Sátántól ered" - idézte a BBC a fővárosi egyetem teológia tanszékének vezetőjét.
A XX. század boszorkányait ugyan nem küldték máglyára Zimbabwéban, de rendszeresen alkalmazták a korábbi, tiltó rendelkezéseket az alternatív gyógyítók ellen indított perekben. Mostantól az efféle eljárások lefolytatása jóval nehezebbé válik, hiszen elítélni csak azt lehet majd, akiről egyértelműen bebizonyítható, hogy másokra ártalmas természetfeletti erővel bír.