"Gyerekrablás történt. Kérem, siessenek!" - Patsy Ramsey ezzel a bejelentéssel hívta fel a Colorado állambeli Boulder megye hatóságait 1996 karácsonyának másnapján, reggel fél hat előtt pár perccel. A kiérkező rendőröknek az asszony és férje elmondta, nyoma veszett hatéves lányuknak, JonBenetnek, a házban - a konyhából felvezető lépcsőn - pedig találtak egy váltságdíjról szóló üzenetet.
"Mr. Ramsey, figyeljen alaposan! Egy kis külföldi szervezet képviselői vagyunk. Tiszteljük azt, amivel ön foglalkozik, de az országot, amelyet ezzel szolgál, nem. A lánya nálunk van. Biztonságban van és sértetlen, de ha azt akarja, hogy meglássa az újévet, akkor követnie kell a levél utasításait" - ezek az első mondatai a viszonylag terjedelmes váltságdíj-üzenetnek, amelyben aztán felszólítják a milliomos cégvezető apát, hogy vegyen ki a bankszámlájáról 118 ezer dollárt, amelyért cserébe vissza fogja kapni a lányát. A levél figyelmezteti a szülőket, hogy ha értesítik a rendőrséget, vagy bármilyen módon trükközni próbálnak, akkor lefejezik a lányt.
Bárki is írta ezt a levelet, mikor a rendőrök kézbe vették december 26-a reggelén, JonBenet Ramsey már halott volt. A hatéves kislány holttestére nyolc órával később talált rá apja a hatalmas családi ház egyik ritkán használt alagsori helyiségében. JonBenetet ütlegelték, majd megfojtották egy dróttal. Fejére olyan erős ütést mértek, hogy koponyája megrepedt, és a boncolás azt sem zárta ki, hogy szexuálisan bántalmazták.
Abban az évben - mint arra a BBC News emlékeztetett - több mint 800 gyerekgyilkosság történt az Egyesült Államokban, de egyik sem váltott ki akkora figyelmet, mint a Ramsey-ügy. Az eset azonnal a lapok címoldalára került, vezető hírként számoltak be róla a tévécsatornák, és sokáig beszédtéma maradt az Egyesült Államokban. Ebben persze több tényező is közrejátszott. JonBenet számos - köztük helyi és országos - gyerekszépségversenyt is megnyert, amivel kitűnt a vele egykorúak közül, és brutális megölése rejtélyes, máig sok kérdést felvető körülmények között következett be.
Ágyba pisilésre is gyanakodtak
A rendőrök nem találtak semmilyen arra utaló jelet, hogy valaki erőszakkal hatolt volna be az épületbe, a váltságdíjról szóló üzenetet pedig a házban található jegyzettömbből kitépett papírra írták Ramseyék egyik filctollával. A nyomozók figyelme így hamar a szülők felé irányult, és ugyan hivatalosan soha nem gyanúsították meg sem az anyát, sem az apát, a boulderi rendőrség úgy nyilatkozott, hogy a "gyanú ernyője" alatt állnak. A nyomozást kezdetben vezető rendőr teóriája az volt, hogy a kislány az ágyba pisilt, ami felidegesítette anyját, és ezért véletlenül megölte őt, majd férjével együtt úgy állították be a történteket, mintha egy idegen gyilkolta volna meg JonBenetet.
A szülők eközben valóban szokatlanul viselkedtek. Hónapokon keresztül nem engedték, hogy a rendőrség kérdéseket tegyen fel nekik. Ez nyilván erősítette a rendőrségben élő gyanút, és jellemző az ügy horderejére, hogy még Colorado állam kormányzója is nemtetszését fejezte ki, amiért szerinte az anya és apa nem működik együtt kellően a hatóságokkal. A szülőkkel kezdetben együttérző amerikai közvéleményben pedig emellett az keltett visszatetszést, hogy nyilvánosságra kerültek olyan képek, amelyeken JonBenet erősen kifestve ugrabugrált különböző csicsás jelmezekben. Sokan úgy gondolták, hogy a gyerekként szintén szépségkirálynő anyja erőltette rá lányára, hogy szépségversenyeken vegyen részt.
Miután a rendőrség nem tudott eredményt produkálni, az ügyészségi hivatal egy legendás hírű nyomozót, Lou Smitet kért fel a további vizsgálódásra, aki korábban több mint 200 gyilkossági ügyet oldott meg. Ő elődjével ellentétben úgy vélte, hogy a szülők ártatlanok - ezt később DNS-vizsgálat is alátámasztotta -, és a gyilkos már korábban behatolt a házba, majd az egyik szobában elbújva várakozott, mielőtt rátámadott JonBenetre.
"Az ártatlanság halála"
Az amerikaiak véleményén azonban ez nem változtatott. A Time magazin 2000 márciusi cikke szerint közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy a többség meg volt győződve arról, a kislányt John és Patsy Ramsey ölte meg. Pedig a szülők ügyvédeket, magánnyomozókat, valamint PR-szakembereket is felbéreltek, és sorra perelték az őket gyanúba keverő médiumokat.
2000 tavaszán egy könyvet is megjelentettek a történtekről Az ártatlanság halála címmel. Ennek reklámozására több interjút adtak, többek között az egyik legnépszerűbb amerikai tévériporternek, Barbara Waltersnek. A kisminkelt, furcsa ruhákba öltöztetett JonBenetről megjelent, sokakat irritáló fotókról Patsy Ramsey azt mondta, rosszul gondolkodik, aki perverznek véli ezeket a képeket, szerinte ugyanis a kislányok szeretnek öltözködőst játszani. Visszautasították azt az elméletet is, hogy ők ölték volna meg véletlenül a lányukat, majd pedig gyilkosságnak állították volna be az esetet.