Olaszország adja a legtöbb katonát a békefenntartó erőkbe
Az olasz ENSZ-békefenntartók Szúrnál (Türosz) szolgálatot teljesítő alakulatának több mint fele vasárnap reggel érkezett a dél-libanoni kikötővároshoz. Az első olasz kéksapkások huszonnégy órával korában szálltak partra. Az olasz kontingensben összesen 2500 katona fog részt venni, ezzel. A vasárnap hadihajókon érkezett katonák a háborgó tenger miatt nem gumicsónakokon szálltak partra, hanem helikopterekkel szállították őket a szárazföldre.
2000 katonát küld Németország
Kétezer katonával képviselteti magát a Bundeswehr a libanoni ENSZ-békefenntartó erőben - közölték Berlinben vasárnap. A német katonák létszámát illetően heves vita volt a nagykoalíciót alkotó pártok között is, miközben az ellenzék, elsősorban a szabaddemokrata FDP kezdettől fogva ellenezte a Bundeswehr libanoni békefenntartó részvételét. A haditengerészet 1200, a légierő 800 katonát küld, így Németország elsősorban haditengerészeti közreműködést ígért, mindenekelőtt a Hezbollah síita gerillaszervezetnek szánt fegyverszállítások megakadályozására.
A Bundeswehr tizenkét-tizenhárom, különböző típusú hadihajót bocsát az ENSZ-erő rendelkezésére. A légierő hat repülőgépe a légi ellenőrzésben, illetve felderítésben működik közre, négy szállító repülőgép és két légibusz pedig humanitárius feladatokat lát el. A bajor belügyminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a libanoni békefenntartó részvétellel minden valószínűség szerint növekszik Németország terrorfenyegetettsége, de hozzátette: mindennek ellenére Németországnak teljesítenie kell nemzetközi kötelezettségeit.
Oroszország csak műszaki alakulatokat küld
Oroszország kész műszaki alakulatokat Libanonba küldeni az ENSZ békefenntartó erőfeszítései keretében, de harci egységeket nem. Ezt Szergej Ivanov védelmi miniszter közölte vasárnap. Az orosz műszaki alakulatok a bejrúti kormány beleegyezésével kivehetnék részüket Libanon infrastruktúrájának helyreállításából, utakat, hidakat építhetnének újjá - közölte Ivanov.