Robert Fico szlovák kormányfő és Robert Kalinák belügyminiszter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be kedden: bizonyítékaik vannak arra, hogy színlelte megveretését az a szlovákiai magyar diáklány, aki korábban azt állította, Nyitrán megverték, mert magyarul beszélt mobiltelefonján.
Kalinák szerint a rendőrségi nyomozás megállapította, hogy a diáklány mobiltelefonja az állítólagos támadás napján sem kimenő, sem fogadott hívást nem jelzett, s ezt a mobilszolgáltató is kétségeket kizáróan megerősítette.
Azt pedig DNS-mintákkal bizonyították, hogy a lány az állítólagos támadás napján elrabolt, majd elmondása szerint egy ismeretlen által visszaküldött okmányait és értéktárgyait saját maga postázta a saját címére, ráadásul a szülőfalujával szomszédos Pozsonyeperjesről (Jahodná). A borítékon szereplő írás is arra utal, hogy a lány maga postázta az iratokat.
Fico várja, hogy bé-t mondjanak
A szlovák kormányfő kijelentette, kormánya a továbbiak során is következetesen fellép a szélsőséges jelenségek ellen, de azok ellen is, akik koholmányokkal ártanak Szlovákia kormányának. Hozzátette, kormánya a továbbiakban is Magyarország és Szlovákia jó viszonyának elmélyítésében érdekelt, s mivel részt vesz a V4-es országok kormányfőinek rövidesen esedékes visegrádi csúcstalálkozóján, elvárja, hogy ott azok, akik "eddig á-t mondtak, majd bé-t is mondjanak."
Ezzel nyilvánvalóan a magyar kormányra utalt, amely tiltakozott a nyitrai incidens után, illetve a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjára, amely szintén a Fico-kormányt tette felelőssé az állítólagos magyarellenes incidensek elszaporodásáért. Megkerestük a magyar Külügyminisztériumot, de egyelőre nem reagáltak a szlovákiai fejleményekre.
Az ügyvéd kétkedik
A lány ügyvédje, Gál Gábor a Klubrádiónak nyilatkozva azt mondta, nem tartja bizonyítéknak a felsoroltakat. Szerinte a borítékra úgy kerülhetett a lány DNS-mintája, hogy miután postázták neki, utána a táskájában hordozta pár napig.
Azt pedig teljesen irrvelenásnak tartja, hogy mobiltelefonjára nem volt hívás. Az ügyvéd állítja, hogy a lány rendőrségen is megtalálható vallomásában is azt mondta, nem emlékszik rá, hogy telefonon vagy személyesen beszélt valakivel magyarul (a híradásokban mindig a mobiltelefonos verzió szerepelt). Gál elmondása szerint ugyanakkor azóta pszichológusok segítségével sikerült felidéznie, hogy nem telefonon beszélt, mielőtt állítása szerint megtámadták, hanem autósokat igazított útba magyarul. Az ügyvéd felkérte a magyar rendszámú, kék kocsi utasait, hogy jelentkezzenek, igazolva ezzel védence állítását.
Az ügyvéd elmondta azt is, hogy az orvosok nem csináltak fényképet a lány sérüléseiről, de amikor befutott az egyetemre az állítólagos bántalmazás után, akkor az egyik tanár lefotózta őt.
Bugár a fantomképekről kérdez
A Fico és Kalinák keddi bejelentése után röviddel sajtótájékoztatót tartott a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke is. Bugár Béla a szlovákiai TA3 televízióban közvetített sajtótájékoztatón elmondta, hogy a diáklány édesanyja azzal hívta fel néhány nappal ezelőtt, hogy a rendőrök megpróbálnak hatni a lányára, hogy vonja vissza a megveréséről szóló vallomását. A lány azonban nem akarja visszavonni állításait, sőt, hajlandó hazugságvizsgálatnak is alávetni magát.
Bugár Béla hozzátette: neki nincsenek bizonyítékai se pro se kontra, de elmesélte, hogy az állítólagos megverés másnapján az MKP egyik tagja meglátogatta a lányt, a képviselő rossz pszichikai állapotban találta a diáklányt, az arcán és lábán is sérülések látszódtak. Bugár emlékeztetett arra is, hogy a rendőrség két elkövető fantomképét készítette el. "Próbáljanak Önök egy nem létező elkövetőről leírást adni" - vetette fel Bugár, aki nem talál megnyugtató magyarázatot arra, vajon minek alapján készített a rendőrség fantomképeket, miért nem rekonstruálták a helyszínen is a diáklány bevonásával a történteket, és az igazságügyi orvosszakértő miért csak tíz nap múltán vizsgálta meg a lányt, amikor tudvalevő, hogy a véraláfutások hét-nyolc nap múltán eltűnnek az emberi test felületéről.
Nem sokkal Bugár sajtótájékoztatóját követően Martin Korch, a szlovák rendőrség szóvivője a TASR hírügynökségnek azt nyilatkozta: annak ellenére, hogy az ismeretlen elkövető ellen indított bűnvádi eljárást megszüntették, a rendőrség folytatja a nyomozást. Közölte, az ügyben további lépéseket tesznek, s ha a diáklány hazugságvizsgálatnak akarja alávetni magát, akkor ők azt elvégzik. Hozzátette azonban: a hazugságvizsgálat eredményét a bíróság nem fogadja el bizonyítékként.
A sajtó találgatott
Az MTI kedden számolt be arról, hogy a szlovák rendőrség leállította a nyitrai eset ügyében indított nyomozást. A Novy Cas című szlovák bulvárlap pedig még a kormányfői tájékoztató előtt azt sejtető információkat közölt, hogy a nemzetisége miatt megtámadott magyar lány sérülései korábbi keletűek voltak, és a támadás valójában színlelt lehetett.
A szlovák napilapban arról is találgattak, hogy a lány miért állíthatta, hogy megtámadták: a lap szerint elképzelhető, hogy így akarta megúszni az aznapra kitűzött vizsgáját, ami már pótvizsga lett volna. A lapban kedden megjelent cikk szerint az sem kizárt, hogy a lány maga írta a blúzára a magyarellenes feliratot is. Ha bebizonyosodik, hogy a lány kitalaláta az őt ért támadást, akár több éves börtönbüntetrésre is ítélhetik - írta a Novy Cas.
A rendőrség az után kezdett nagy erőkkel nyomozást, hogy augusztus 25-én kórházba került egy szlovákiai magyar diáklány, akit állítása szerint Nyitrán megvert két szlovák fiatal, pusztán azért, mert magyarul beszélt mobiltelefonján. Az akkori híradások szerint a lány blúzára magyarellenes feliratokat írtak, és elvették minden értéktárgyát.
A lány korábban az Új Szó című lapnak azt mondta, két bőrdzsekis kopasz fiatalember támadott rá, akik ráparancsoltak, hogy vegye le a zakóját és a harisnyáját, vegye ki a fülbevalóját és adja oda a pénztárcáját. "Szó nélkül engedelmeskedtem nekik, mégis arcon ütöttek és hasba rúgtak" - mondta a lány.
Feszült viszony
A nyitrai ügy miatt még feszültebbé vált Szlovákia és Magyarország viszonya, amely az elmúlt néhány hónapban - az új szlovák kormány megalakulása után - egyébként sem volt felhőtlen. A nyitrai eset után Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő tiltakozott a szlovák kormánynál, és kérte, határolódjanak el az egyik kormánypárti vezető, Ján Slota magyarellenes kijelentéseitől.
A szlovák kormány megígérte, hogy minden eszközt bevetnek a megvert lány támadóinak felkutatására. Attól azonban vonakodtak, hogy elismerjék, a megszaporodott állítólagos magyarellenes támadásoknak közük van ahhoz, hogy Slota kormányra kerülése után sem hagyott fel a magyarokat sértő, támadó nyilatkozatokkal. Robert Fico egyebek mellett az MKP-t tette felelőssé az elmérgesedett viszonyért, mondván, hogy neki áll érdekében az ügy felfújása. Hasonló nyilatkozatot tett az [origo]-nak adott interjújában Slota pártjának helyettese, Rafal Rafaj is.