A Magyarország mellett Csehországot, Szlovákiát és Lengyelországot magában foglaló, idén 15 éves Visegrádi Együttműködés (V4) miniszterelnökeinek keddi csúcstalálkozóján Pozsony hivatalosan átveszi Budapesttől a soros elnökséget. A találkozón egyebek mellett a magyar elnökség eredményeit, a V4 jövőjével kapcsolatos elképzeléseket vitatják meg, de szó lesz a schengeni övezethez való csatlakozásról és más uniós tagsághoz kötődő kérdésekről is. Várhatóan döntés születik a Nemzetközi Visegrádi Alap évi költségvetésének 3,2 millióról 5 millióra növeléséről, és közös nyilatkozatot is elfogadnak a résztvevők.
A találkozó elsősorban mégsem a programja, hanem a résztvevők miatt érdekes. A tanácskozásra hivatalos négy, belpolitikai viharok által megtépázott miniszterelnök közül az egyik már nem is miniszterelnök, kettőt megsuhintott a bukás szele, negyedik társuk pedig jóformán nemkívánatos személy lett politikai szövetségesei miatt. Akár szimbolikus jelentőségűnek is tűnhet, hogy a találkozót éppen a Mátyás királyról elnevezett visegrádi múzeumban rendezik.
A soha nem volt ajándék
A legendás Mátyás királyról szóló mesék egyike szerint a király furfangos találós kérdésekkel próbálta megleckéztetni a szegény ember csavaros eszű lányát, de a lány mindig kifogott a királyon. Az uralkodó egyebek mellett azt kérte tőle, hogy amikor meglátogatja, vigyen is neki ajándékot, meg ne is. A lány úgy oldotta meg a feladatot, hogy egy verebet vitt két szita között a király elé, ott kieresztette, a veréb pedig elrepült: volt is ajándék, meg nem is.
Mátyáshoz hasonlóan érezheti magát Mirek Topolánek cseh kormányfő, aki tulajdonképpen az előtt megbukott, hogy bármi öröme lehetett volna hatalmából. A múlt héten tartott bizalmi szavazást kormányáról a cseh parlament, de a voksolást a kormányfő három szavazat híján elbukta. Saját pártjában is volt néhány képviselő, aki tartózkodott, ez okozta vesztét a júniusi választások után teljesen kiegyensúlyozott erőviszonyokkal felálló cseh parlamentben, ahol az ellenzék és a kormánypártok megegyező számú mandátummal rendelkeznek.
Topoláneknek már a választási kampány sem indult jól. Felesége, a cseh Hillary Clintonnak is nevezett Pavla Topolánkova, egy rivális párt színeiben mérette meg magát, állítólag így akart bosszút állni azért, hogy a pletykák szerint Topolánek megcsalta a cseh parlament korábbi helyettes házelnökével. A családi botrányt tetézte, hogy újraindult Topolánek ellen egy korábbi vitatható ingatlanügy miatti vizsgálat is. A választásokon a nehézségek ellenére Topolánek jobbközép pártja nyert, ám koalíciós partnereivel együtt sem tudott parlamenti többséget szerezni. A teljesen kiegyensúlyozott cseh törvényhozás több mint két hónapig vajúdott a kormányalakításon, mire augusztus közepére felállhatott az általa vezetett kabinet, hogy aztán alig egy hónapos kormányzás után elbukja a bizalmi szavazást. Topolánek a visegrádi találkozó másnapján, október 11-én le is mond posztjáról.
Mondta is, meg nem is
Topolánekkel ellentétben Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök jól jött ki a saját maga ellen kért bizalmi szavazásból, ennek ellenére ő sincs legjobb formájában. Szeptember közepén nyilvánosságra került ugyanis a kormányfő egy májusi beszéde, amelyben trágár szavak kíséretében azt állította, hogy az áprilisi parlamenti választások előtti a kormánypártok a választási siker érdekében elhallgatták az ország valós helyzetét a választók előtt. A kiszivárgott Gyurcsány-beszéd komoly vihart kavart: erőszakba hajló utcai demonstrációk robbantak ki, Sólyom László államfő az ország morális válságba döntésével vádolta meg a miniszterelnököt, az ellenzék a kormányfő távozását kezdte követelni, majd az utcára szólította híveit, hogy így bírja távozásra.
A kritikák - többek között az államfő október elején elhangzott nyílt bírálata - miatt bizalmi szavazást kért a kormány programja ellen a kormányfő, előtte azonban felszólalásban igyekezett tisztázni a kialakult helyzetet. Beszédében több mindenért is bocsánat kért: a trágár szavakért, azért, hogy tévhitben tartották a választókat és hogy nem mondták ki, hogy a költségvetés egyensúlya felborult.
Tagadta viszont, hogy adatokat hamisítottak volna, illetve - lényegében ellentmondva ezzel saját őszödi beszédének - visszautasította, hogy tudatosan félrevezették volna a választókat, és az ellenzéket vádolta a helyzet elmérgesedése miatt. Gyurcsány helyzete sem áll messze Mátyás király meséinek világától, esete leginkább arra emlékeztet, amikor a furfangos lánynak úgy kellett hajbókolnia a király előtt, hogy közben mégse hajbókoljon.
Szövetség félszívvel
Magyar kollégájához hasonlóan ellenzéki tüntetések keserítik meg az életét Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfőnek is. Pedig a tavaly őszi - előre hozott - választásokat Jog és Igazság (PiS) nevű jobboldali pártjával megnyerő politikus szép reményekkel indult neki a parlamenti ciklusnak. A törvényhozási választásokon elért győzelem után ikertestvére, Lech megnyerte a lengyel elnökválasztást, és alig több mint fél esztendő múltán már ketten irányították az országot, mivel az addigi PiS-es kormányfő, Kazimierz Marcinkiewicz lemondott.
A bajok akkor kezdődtek, amikor a kormányfő kirúgta egyik koalíciós partnerét, a Samoobronát (Önvédelem). A PiS mögötti második legnagyobb koalíciós párt vezérének - aki miniszteri tárcát, miniszterelnök-helyettesi posztot kapott - ugyanis számos alkalommal összeakadt a bajsza a kormányfővel. Kaczynski ezért rábírta testvérét - az elnököt -, hogy távolítsa el a kormányból a vidékfejlesztési tárcát felügyelő Andrzej Leppert. Válaszul a Samoobrona kilépett a koalícióból, ezzel pedig odalett Kaczynskiék parlamenti többsége.
A lengyel kormányfő pártja úgy igyekezett segíteni a helyzeten, hogy egyes tisztségviselői kormányzati posztok ígérgetésével és esetleges pénzügyi támogatások kilátásba helyezésével megpróbálták átcsábítani magukhoz a kolícióból kilépett párt több képviselőjét. Bár a Samoobronától szívesen megszabadult volna a PiS, többségének biztosítása érdekében mégis kénytelen volt az elpártolt szövetséges embereire támaszkodni. Hasonlóan a mesebeli okos lányhoz, akinek megparancsolta Mátyás, hogy az útfélen jöjjön hozzá, meg ne is, ezért a lány egyik lábával gyalogolt, másik lábával viszont egy öszvéren támaszkodott.
Az egyik ilyen ajánlattételről azonban az egyik megkörnyékezett képviselő titokban felvételeket készített, amelyet aztán átadott a médiának. Az őszödi Gyurcsány-beszédhez hasonló stílusú telefonbeszélgetések a korrupció gyanújába keveredett kormány menesztését követelő tüntetéssorozatot váltottak ki Lengyelországban, igaz, itt nem csak az ellenzék, de Kaczynskiék is az utcára vitték híveiket.
Elkötelezve is, meg nem is
A négy visegrádi kormányfő közül talán Robert Fico szlovák miniszterelnök van a leginkább irigylésre méltó helyzetben - legalábbis a többiek szempontjából. Szeptember végén pártjának elnöki tisztségében is megerősítették a szlovák kormányfőt, és jelenleg a V4-országok közül egyedüliként Szlovákiának van stabil kormánya, jóllehet megalakításakor - és azóta is - kapott épp elég kritikát. Elsősorban a júniusi előre hozott választásokon vesztes korábbi kormánypártok egyike - a Magyar Koalíció Pártja -, illetve az Európai Unió támadta a szociáldemokrata Ficót, amiért kormányba emelte a roma- és magyarellenes kiszólásairól elhíresült Ján Slota radikális nacionalista Szlovák Nemzeti Pártját (SNS). Fico pártjának, a Smernek a tagságát még az Európai Szocialista Párt is felfüggesztette.
Slota magyarellenes kiszólásai miatt Göncz Kinga magyar külügyminiszter is többször tiltakozott szlovák kollégájánál, de Gyurcsány Ferenc is bírálta a szlovák kormányfőt egy beszédben az elhíresült - ám a szlovák hatóságok szerint légbőlkapott - nyitrai magyarverés után. Fico azzal védekezett, hogy valójában nincsenek magyarellenes incidensek, egyedi eseteket nagyít fel a külföldi és magyar média.
Fico nem vette be ugyan kormányába magát Slotát, de a szélsőségesen nacionalista politikus így is tagja a koalíciós pártok elnökeit tömörítő koalíciós tanácsnak. A szlovák kormányfő igyekszik elkerülni, hogy végképp rásüssék: a hatalom érdekében lepaktált a nacionalistákkal. Hasonlóan az okos lányhoz, aki a Mátyásról szóló mesében hálóban járult a király elé, engedelmeskedve a parancsnak, hogy jelenjen meg az uralkodó előtt felöltözve is, meg nem is. Fico is így tesz valahogy: vállalja is radikális szövetségeseit meg nem is, de a ravaszkodás mindenképp nyomot hagy kormányának megítélésén.
Ballai Vince
(A V4 kormányfőinek meséi még nem értek véget, a tanulság még hátravan. Az [origo] a helyszínen próbál utánajárni, hogyan képzelik el saját jövőjüket és térségünk jövőjét. Kövesse velünk az eseményeket!)