Elfogadott és széles körben követett gyakorlat a gyerekek bántalmazása, munkára kényszerítése - állítja a BBC egy ENSZ-tanulmányra hivatkozva. A kutatás szerint a munkára kényszerített gyerekek száma eléri a 6 milliót világszerte, de legalább ennyien váltak prostitálttá.
A bebörtönzött kiskorúak száma meghaladja az egymilliót. A felmérés szerint ráadásul jelentős részük állandó szexuális zaklatának, bántalmazásnak van kitéve.
Az felmérés készítői kíváncsiak voltak a gyerekeket védő törvényekre is. Kiderült, hogy több mint egymilliárd olyan gyerek él a világon, akiket törvényesen vethetnek alá testi fenyítésnek tanáraik. A napokban nyilvánosságra kerülő ENSZ-jelentés az első, amely az egész világra kiterjedően foglalkozik a kérdéssel.
A kutatást vezető Paulo Sergio Pinheiro szerint itt az ideje, hogy a gyerekek is megkapják az őket megillető jogokat. Pinheiro a női egyenjogúságért folyó küzdelemhez hasonlította a gyerekek hatékonyabb védelmének kiépítését.
Indiai óvatosan változtat
Van azért pozitív példa is. Az indiai kormány kedden elfogadott egy törvényt, melynek értelmében tilos a 14 évesnél fiatalabb gyerekeket otthon, szállodákban vagy éttermekben dolgoztatni. A Guardian szerint a szigorítás következtében 250 ezer gyerek mentesül valamilyen kemény fizikai munka terhei alól.
A brit lap ugyanakkor megjegyzi azt is, hogy a lépés meglehetősen bátortalan. Az indiai állami statisztikák szeirnt ugyanis a 16 milliót is eléri a dolgozó gyerekek száma, a Világbank pedig 45 millióra becsüli a robotoló kiskorúakat. Minden esetre a törvényt megszegő munkáltatók akár egyéves börtönbüntetést is kaphatnak.