Eltűnhetnek az iráni éttermekből és teaházakból a perzsa - és az arab - kultúra jellegzetes motívumának számító díszes vízipipák. A hideg aromás füstjéről ismert alkalmatosságokat egészségügyi ellenőrök gyűjtik majd be minden olyan helyről, ahol enni vagy inni lehet - egy új, a dohányzást visszaszorítását célzó szigorú törvény értelmében. A Mahmud Ahmadinedzsád elnök által szentesített jogszabállyal az iszlám hatóságok szemét régóta szúró jelenségnek vetnek véget. A vízipipázás egész Közel-Keleten elterjedt gyakorlatát ugyanis az iszlám köztársaság hatóságai dekadens élvezetnek tekintik - írja a brit Guardian.
A kormány a vízipipázás káros egészségügyi hatásaival indokolja az intézkedést, miszerint szívásával ugyanannyi rákkeltő anyag jut be a szervezetbe, mint ami cigarettázással. Ráadásul egy adag dohány elszívása sokkal hosszabb ideig tart, mint egy cigarettáé. Pedig Iránban - főleg a déli részeken - nagyon népszerű a dohányzásnak ez a fajtája, a családok gyakran piknikezni is viszik magukkal a kaljunt - ahogy ők hívják -, de ez is tiltott lesz.
Nem ez lesz az első alkalom, hogy vissza akarják szorítani a feltételezések szerint indiai eredetű szokást. Két éve a nőknek már bizonyos intézmények megtiltották a vízipipázást, mondván, hogy bátorítja a flörtölést és a nemek keveredését. Ezúttal azonban sokkal komolyabb lesz a szigorítás: megtiltják a dohányzást is a munkahelyeken, középületekben, a tömegközlekedési eszközökön, és tilos lesz a 18 éven aluliaknak cigarettát eladni. A munkahelyükön dohányzókat egyhavi fizetésmegvonás fenyegeti. Tiltott lesz a dohánytermékek reklámozása is.