Már a közeljövőben visszatérhet ősei hazájába az a körülbelül 170 cseh család, akiknek elődei a XIX. század elején vándoroltak ki a közép-ázsiai Kazahsztánba. A kazahsztáni csehek utolsó csoportjának hazatelepítését a napokban hagyta jóvá a cseh kormány, amely erre a célra 50 millió koronás pénzalapot különített el a költségvetésből. A cseh származású kazahsztáni állampolgárok hazatelepítésének ez lesz az utolsó szakasza. A folyamat a kilencvenes években indult, 1994 és 2000 között összesen 183 család tért vissza ősei földjére.
"Tekintettel arra, hogy a cseh gyökerű közösség gazdasági és biztonsági helyzete Kazahsztánban az utóbbi években jelentősen romlott, a belügyminisztérium úgy döntött, hogy segít hazatelepíteni a közösség utolsó tagjait is" - közölte Ivan Langer belügyminiszter. "Kazahsztán hosszabb távon ugyan a régió stabilabb országai közé tartozik, de a kormányzat viszonya az etnikai kisebbségekhez nem éppen a legjobb" - magyarázta Libor Dvorák, a volt Szovjetunió problémáival foglalkozó szakértő.
Csehország állami és humanitárius civil szervezetek támogatásával fogadja vissza a Kazahsztánban, Kirgizisztánban, Üzbegisztánban, Ukrajnában és Oroszországban élő cseh gyökerű családokat. A visszatérő családok állami segítséget kapnak letelepedésükhöz, és a hatóságok támogatást adnak azoknak a városoknak, falvaknak is, amelyek befogadják őket.
Az 1989-es rendszerváltás után a korábban 6000 lelket számláló romániai cseh közösség egy része is áttelepült Csehországba, így az öt bánáti cseh faluban ma már alig 3500 ember lakik. A fiatalabb romániai csehek többnyire munkát keresve érkeznek Csehországba, többségüket hamarosan a családja is követi. Valamivel kisebb létszámú cseh közösség él Horvátországban is, de ennek körében nem tapasztalható erős kivándorlási hajlam.