Az ellenzéki Demokrata Párt vezet az előzetes eredmények szerint a kedden megtartott időközi kongresszusi választásokon. Az előrejelzések szerint a demokraták valószínűleg többségbe kerülnek az alsóház szerepét betöltő képviselőházban.
A 435 tagú képviselőházban, ahol 218 mandátumra van szükség a többségi irányításhoz, a demokraták eddig 208 helyet szereztek meg, míg a republikánusok 177-et. A demokrata párti Keith Ellison személyében a kedden Minnesotában megválasztották az amerikai képviselőház első muzulmán tagját.
A felsőházként működő 100 fős szenátusban - ahol 33 mandátum sorsáról döntöttek kedden - az eddig feldolgozott eredmények szerint a kormányzó republikánusok és az ellenzék is 46 helyet tudhat magáénak. A szenátusban két független jelölt is mandátumhoz jutott a szavazás zárása után néhány órával.
Hillary Clinton New York-i szenátor a szavazatok mintegy 70 százalékának megszerzésével könnyedén nyert. A volt first lady győzelmét a legtöbb médium "bemelegítésnek" nevezte a 2008-as elnökválasztáshoz.
A képviselőházi többséget 1994-ben szerezte meg a Republikánus Párt, a szenátus 2002 óta van a kormányzó párt kezében. Előbbiben 15-tel, utóbbiban 6-tal több mandátumot kell megszerezniük a demokratáknak a győzelemhez.
A 36 államban folyó kormányzóválasztáson a demokrata párti jelöltek Massachusett, Ohio és New York államot több mint egy évtized után hódították vissza a republikánusoktól, és sikerült megtartaniuk Michigant. Kaliforniában újra megválasztották kormányzónak a Republikánus Párt színeiben induló, egykori testépítő-bajnokot, Arnold Schwarzeneggert.
Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője szerint az, hogy a demokraták várhatóan megszerzik a többséget a képviselőházban, és több szenátusi mandátumot is elhódítanak a republikánusoktól, annak tudható be, hogy a demokraták sok időt töltöttek az elnök munkájának bírálatával.
Az amerikai televíziókban ismertetett exit poll felmérések szerint a választók döntését a kormányzópárt korrupciós ügyei, a terrorizmus elleni küzdelem és az iraki háború kérdései befolyásolták. Az exit pollok eredményei a választások előtti közvélemény-kutatások adataival egybecsengve azt mutatták: a demokraták jobban szerepeltek a republikánusoknál. Az ABC News hírtelevízió szerint tíz választóból hatnak kedvezőtlen véleménye volt George Bush elnökről és az iraki háborús politikáról.
A szokatlanul elmérgesedett kampányban mindkét párt a háborúra helyezte a hangsúlyt: a kormányzó republikánusok azt sulykolták, hogy csak ők képesek megvédeni a fenyegetésekkel szemben az Egyesült Államokat, a demokraták viszont azt az üzenetet ismételték, hogy az egész iraki háború egy csődtömeg, amiért a Republikánus Párt és személy szerint Bush elnök a felelős.