Tizenkét évig tartó per végén távollétében életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték csütörtökön Addisz-Abebában Mengisztu Hailé Mariam volt etióp diktátort népirtásért és más bűncselekményekért. A zimbabwei száműzetésben élő Mengisztu 11 volt magas rangú tisztviselőjét szintén életfogytiglanra ítélték, míg további 47 vádlott 25 évig terjedő börtönt kapott - közölte Medhin Kirosz bíró.
Mengisztu ezredes 1991-ben menekült Zimbabwébe, miután rezsimjét megdöntötték. A bíróság tavaly december 12-én állapította meg, hogy az 1977-ben és 1978-ban, az úgynevezett vörös terror idején elkövetett bűncselekményekért, vagyis etiópok százezreinek a megöléséért, illetve eltüntetéséért kell felelniük az elítélteknek.
Összesen 211 vádpont alapján rótták ki a büntetéseket. Ezek között a népirtás mellett szerepeltek kínzásokkal, tömeges kivégzésekkel és fosztogatásokkal kapcsolatos vádpontok is. Etiópiában Mengisztu uralma idején kegyetlen tisztogatások folytak, miközben a népet éhínség sújtotta. Ugyancsak elmarasztalták a vádlottakat Hailé Szelasszié egykori etióp császár megölése miatt.
Joszef Kirosz főügyész az ítélethirdetés után azonnal közölte: lehetséges, hogy hivatala fellebbezni fog, és Mengisztu esetében halálbüntetés kiszabását kéri.
Mengisztu 1977-ben véres államcsínnyel került az Etiópiát irányító marxista katonai rezsim élére, miután ellenőrzése alá vonta a derget, azt a katonai tanácsot, amelyet a Hailé Szelasszié császár rendszerének 1974-ben bekövetkezett bukása után az országot kormányzó tisztek hoztak létre.
Mengisztunak 1991-ben Robert Mugabe zimbabwei elnök menedéket adott, és megtagadta, hogy kiadja Etiópiának a jelenleg 69 éves volt diktátort, valamint kizárta annak a lehetőségét is, hogy valaha is megteszi ezt. A nős és családapa Mengisztu ellen 1996-ban Hararében merényletkísérletet hajtottak végre.