Az Európai Bizottság azt szeretné, ha követnék Írországra példáját, amely 2004 márciusában tiltotta meg a dohányzást a zárt, nyilvános helyeken, így az éttermekben és a pubokban is - számol be a BBC.
Kyprianou főbiztos azt is szeretné, ha az EU egész területén tilos lenne a dohányzás a magánlakásokon kívül. A hatóságok szerint évente 79 ezer európai hal meg a passzív dohányzáshoz kapcsolódó betegségekben. Ez a cigarettázáshoz köthető halálok 10 százaléka.
Több európai ország már követte Írország példáját, például Skócia és Norvégia, Franciaországban pedig csütörtöktől tilos dohányozni a nyilvános helyek - egyelőre - egy részén.
Nagy-Britannia, ahol július 1-től vezetik be a dohányzási tilalmat, eleinte hezitált. Ennek okát John Reid korábbi brit egészségügyi miniszter fogalmazta meg, aki erős dohányosként úgy vélte, hogy "a dohányzás a munkásosztály számára elérhető kevés örömök egyike".
A BBC által megkérdezett Imperial Tobacco dohánygyár sem értene egyet a dohányzás drasztikus korlátozásával. A cég szerint ugyanis nincs elég bizonyíték arra, hogy a passzív dohányzás bármilyen betegséget okozna, és azt szeretnék, ha a választás lehetősége fennmaradna a dohányzók számára is.
Az európaiak támogatnák
Az Európai Bizottság 2006. januári, az EU 25 tagállamában végzett felmérése szerint azonban a megkérdezettek 80 százaléka támogatná a dohányzás nyilvános, zárt helyen történő betiltását, de ez a lelkesedés már csak 61 százalékos volt, amikor konkrétan a bárokban bevezetendő tiltásra kérdeztek.
A közvélemény-kutatás szerint az európaiak 47 százaléka soha sem dohányzott, 27 százalékuk cigarettát, 5 százalékuk sodort dohányt szív, míg 1 százalékuk szivarozik és pipázik. A megkérdezettek 21 százaléka azt mondta, hogy már leszokott a dohányzásról.
Kyprianou "zöld könyve" több alternatívát is felvázol: a közös minimumot figyelembe vevő tagállami szabályozástól, az európai szintű törvény megalkotásáig. Mint mondja, egyelőre vitát szeretne a kérdésről.