"12 éves vagyok és háborúzom" - ez a címe Gilles de Maistre 1990-ben készült dokumentumfilmjének. Közel két évtizeddel később még mindig ez a valóság 250-300 ezer, a film forgatásának időpontjában még meg sem született gyerek számára, akik az UNICEF (az ENSZ gyermekjogi szervezete) szerint katonáskodni kényszerülnek.
2003-ban több ország is aláírta azt az egyezményt, amely megtiltja, hogy 18 évnél fiatalabbakat katonaként háborúba küldjenek. Az UNICEF szerint a gyerekeket azonban továbbra is előszeretettel vetik be, elsősorban Afrikában, de a Közel-Keleten és Ázsiában is. Többnyire "harcosok, futárok, hordárok, szakácsok; sokukat elrabolják, vagy kényszerítik, míg másokat a szegénység, a zaklatások, és erőszak elleni menekülés vezet a katonasághoz, vagy elégtételt akarnak venni meggyilkolt családtagjaikért".
Harcosok majd kiközösítettek
Egy hétfőn kezdődő UNICEF-konferencia egyik fő kérdése lesz, hogy miként szoríthatnák vissza, hogy gyereklányokat katonaságba és szexuális rabszolgaságba kényszerítsenek. Becslések szerint a lányok aránya, egyes fegyveres csoportokban eléri a 40 százalékot. "A súlyos pszichológiai traumákat átélt, a konfliktus végeztével hazatérő lányokat gyakran megbélyegzi és kiközösíti közösségük" - mondta a gyerekkatonaság egy másik hatásáról Liliane André, a francia Terre des Hommes nevű gyermekeket segítő, civil szervezet munkatársa, az AFP francia hírügynökségnek.
"Amellett, hogy ez felháborító, háborús bűncselekmény, időzített bomba is, ami Afrika és más térségek stabilitását és fejlődését fenyegeti" - nyilatkozta Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter a Le Figaro című francia napilapban. A párizsi konferencia egyik házigazdájának szerepét betöltő Douste-Blazy bírálta az Egyesült Államokat is, amely nem ratifikálta a konvenciót. "Egyes országok, mint az Egyesült Államok és Uganda, nem hajlandók újabb lépéseket tenni, amelyeket érdekeikkel ellentétesnek vélnek" - tette hozzá.
Brit fiatalkorú katonák Irakban
A probléma súlyát jól mutatja, hogy Adam Ingram brit védelmi államtitkár a konferencia kezdete előtt ismerte el, hogy 15 brit kiskorú katonát - közülük legalább négy lány - is bevetettek Irakban 2003 júniusa és 2005 júliusa között.
Ingram azzal védekezett, hogy mindez véletlenül történt, csak néhány hétig tartózkodtak Irakban, és a katonák már közel voltak 18. születésnapjukhoz. Nagy-Britannia 2003. június 24-én írta alá az ENSZ Gyermek Jogi Konvenciójának kiegészítő rendelkezését, amely tiltja, hogy 18 évnél fiatalabbakat katonai szolgálatra küldjenek.