A közszolgálati rádió - közvélemény-kutatási adatokra támaszkodó - jelentése szerint a szavazók 57-61 százaléka támogatta a kormány javaslatát, mely szerint a nők nem kívánt terhességüket a magzat 10 hetes koráig büntetlenül megszakíthatják. Az ellenzők részaránya 39-43 százalékot tett ki, de a részvétel csak 34-40 százalék között mozgott, vagyis a választásra jogosultak kevesebb mint 50 százaléka járult az urnákhoz, ezért a referendum nem volt érvényes.
"A mi feladatunk a portugálok akaratának tiszteletben tartása, a parlamentnek szavaznia kell a referendum eredményét elismerő törvényről" - közölte első reagálásában a kormányfő, hangsúlyozva, hogy az abortusz a magzat 10 hetes koráig a jövőben nem lesz bűncselekmény Portugáliában. Hasonló értelemben nyilatkozott Vitalino Canas, a Szocialista Párt szóvivője: "Bár a népszavazás jogilag nem kötelező, a Szocialista Párt azt gondolja, hogy egy demokráciában a választók akarata mindig kötelező".
A túlnyomórészt katolikus országban 1998-ban már volt egy hasonló referendum, s akkor a 8,7 millió szavazásra jogosultnak több mint a fele nem élt jogával, így a népszavazás érvénytelen lett, s a tilalom érvényben maradt. A vasárnapi népszavazás akkor lesz érvényes, ha a választásra jogosultak legalább ötven százaléka részt vesz rajta.
Az eltörlést támogató politikusok és más közéleti szereplők azzal kampányoltak, hogy a tilalom sem küszöböli ki a művi vetélést, csak titkolózásra kényszeríti az abortuszt végeztető nőket és az azt végrehajtó orvosokat. José Sócrates szocialista miniszterelnök kormánya támogatja a tilalom eltörlését, a portugál katolikus egyház vezetői azonban élesen ellenzik, mondván, hogy az élet védelme, beleértve a még meg nem született magzat életét is, mindennél előbbre való.
Portugáliában jelenleg nemi erőszak, vérfertőzés, az anya veszélyeztetettsége, illetve súlyos magzati rendellenesség esetén engedélyezik az abortuszt és csakis a terhesség első 12 hetében. Az új törvény szerint az abortusz a terhesség első tíz hetében lenne legális. Becslések szerint évi átlagban 23 ezer titkos abortuszt végeznek Portugáliában, sokszor nem éppen kifogástalan orvosszakmai körülmények között. A portugál nők Spanyolországba járnak át elvégeztetni a beavatkozást, a kevésbé tehetősek pedig illegálisan végeztetik el az országban, vállalva ennek minden kockázatát.