A brit csapatkivonás "katalizátorként hat arra, hogy az iraki erők saját lábukra álljanak és ellássák biztonsági feladataikat" - mondta Dzsalal Talabani iraki elnök szóvivője, miután Tony Blair brit miniszterelnök szerdán csapatkivonást jelentett be a viszonylag nyugodtabbnak számító, Bászra körüli brit zónából. A brit tervek szerint nyár végére, akár 5000 főre csökkenhet a jelenleg 7100 fős brit kontingens.
Az amerikai hadseregben azonban nem mindenki osztja Blair optimizmusát a biztonsági helyzettel kapcsolatban. Amerikai katonai illetékesek aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a közelmúltban több mérgező, klórgáztámadást hajtottak végre iraki lázadók - írja a BBC.
Legutóbb szerdán robbantottak fel a felkelők egy kisteherautót Bagdadban, amelyen klórgáztartályok voltak. A robbanásban két iraki meghalt, sokan megsérültek. Ez már a harmadik ilyen támadás volt egy hónapon belül. Kedden Bagdadtól északra egy klórgázt szállító tartálykocsit repítettek a levegőbe. Akkor öt ember halt meg, 150-en megsérültek - zömében a mérgező gáztól. Három hete pedig egy teherautó robbant fel Anbar tartományban, amelyen a robbanószerkezeten kívül egy klórtartály is volt. Itt tucatnyi ember halt meg.
Az I. világháborúban is alkalmazott, zöldes színű klórgáz égési sérüléseket okoz a bőrön, és elegendő néhány szippantás, hogy halált okozzon. Az amerikai hadsereg szóvivője szerint a vegyi bombákkal végrehajtott támadások új taktikának tűnnek, amely azt mutatja, hogy a lázadók pusztítani akarnak. Az amerikaiak arra számítanak, hogy a különböző fegyveres csoportok körében hamar eleterjed a gyilkos módszer. Egy iraki katonia szóvivő "piszkos eszközökról" beszélt.
A BBC szerint a módszer elterjedése nem jelenti azt, hogy a felkelők újfajta technológiai képességet fejlesztettek volna ki. Az országban ugyanis a közegészségügyi szempontból rossz minőségú vízellátás miatt nagy menyiségben használják fertőtlenítésre a klórt.
Célkeresztben a helikopterek
Christopher Garver amerikai alezredes szerint az iraki lázadók taktikát váltottak és támadásaik célja, hogy minél nagyobb szenvedést okozzanak - írja a New York Times. A lap szerint a helikopterek váltak az egyik fő célponttá. Szerdán újabb Black Hawk helikoptert kényszeríttettek földre, de ezúttal senki sem sérült meg. Ez a nyolcadik ilyen incidens volt január 20. óta.
A lázadók alkalmazkodtak az amerikai védekezéshez is. Az útmentén végrehajtott pokolgépes támadásaik során alkalmazott robbanószer már képes áttörni az amerikai Humvee terepjárók erős páncélzatát is - írja az amerikai napilap. A támadásokat gyakran egy időben, egyszerre több helyszínen, többféle fegyverrel hajtják végre.
Új taktikát alkalmaznak a lázadók Bakubában is - írja a Guardian helyszíni tudósítója. Gyakran gyerekeket, és nőket használnak élő, emberi pajzsként, morális dilemma elé állítva a megtámadott katonákat. A tudósító maga is jelen volt, amikor három lázadó egy nőt, és három kisgyereket küldött maga elé amerikai katonák elleni támadás során, hogy így akadályozzák meg a visszalövést.
Az iraki lázadók taktikaváltását egy amerikai tiszt "darwini folyamatnak" nevezte. Az elmúlt három évben "a hülye, és a túl bátor lázadók már meghaltak, akik megmaradtak megerősödtek és alkalmazkodtak az amerikai taktikához" - idéz a Guardian.