Zimbabwe az éhezés küszöbén áll, a világ legnagyobb inflációja sújtja, ellenzéki vezetőket legutóbb a héten vettek őrizetbe és vertek meg. Mégsem szálltak szembe az afrikai vezetők Robert Mugabe zimbabwei elnökkel, hanem számára ismét kedvező határozatokat hoztak.
Korábban az Egyesült Államok, a volt gyarmattartó Nagy-Britannia és az Európai Unió is arra szólította fel a csütörtökön tanácskozó afrikai vezetőket: gyakoroljanak nyomást Mugabéra, hogy véget vessen a politikai elnyomásnak. A Financial Times szerint azonban nem előzték meg nagy várakozások a találkozót, mert Mugabe nagy befolyással rendelkezik a dél-afrikai országok vezetői körében. Az 1980-ban hatalomra került Mugabét az afrikai függetlenségi küzdelmek egyik nagy alakjának tartják.
A fehérek és az ellenzék a hibás
A Tanzániában összegyűlt vezetők inkább a nyugati országokat szólították fel, hogy vessenek véget a Zimbabwe elleni szankcióknak, amelyek Mugabe szerint a gazdasági válságot és a mind fenyegetőbb éhezést okozzák. A nyugati kormányok azt mondják, hogy a szankciókkal a kormányzó Zanu-PF párt vezetőit vették célba.
A regionális találkozón emellett arra sürgették Nagy-Britanniát, hogy tartsa tiszteletben korábbi ígéretét, amelyet a zimbabwei földosztás támogatására tett. Évekkel ezelőtt több, egykori brit földtulajdonost űztek el földjeikről, mert azzal vádolták őket, hogy részei a feketéket kizsákmányoló fehér földbirtokos elitnek. A fehérek a lakosság 1 százalékát alkotják.
Mugabe a politikai válságról és az egyre növekvő erőszakról szólva - amely a rendkívüli találkozó összehívásának indoka volt - azt mondta, hogy az a "régi Rhodézia iránt nosztalgiát érző fehérek által támogatott ellenzék terrorista taktikájának köszönhető".
Hülyeség
A zimbabwei ellenzék vezetői hülyeségnek minősítették a találkozóm született határozatokat. A Demokratikus Változásért Mozgalom (MDC) szerint a zimbabwei vezető ismét félrevezette elnöktársait, és elhitette velük, hogy mindenről a nyugati politika tehet. "Már megint túljárt az eszükön a ravaszdi Rob Mugabe" - mondta Tendai Biti, az MDC főtitkára.
"Abban a percben, hogy Nagy-Britanniáról és a földről kezdenek beszélni, Robert Mugabe kezére játszanak azzal, hogy a birodalmi történelmet, a gazdasági válságért pedig a szankciókat hibáztatják. A probléma valójában az emberi jogok, a legitimitás és a demokrácia hiánya. A politikai elnyomásnak semmi köze a földhöz. Ha Thabo Mbeki erről egyeztet, az elég hülye döntés" - mondta Biti a Guardiannek.